Alexandr Mitrofanov: Na čem se shodne Putin s odpůrci? Že viníkem je Západ

11. srpen 2023

Rusko je dnes obecně vnímáno jako země, v níž vládne Vladimir Putin a proti němu stojí menšina odpůrců, přičemž nelze čekat, že by pozice hlavy státu a opozičníků měly styčné body. Zní to logicky. Ve skutečnosti je to jinak.

Putin, nebo muž, který jako Putin vypadá a mluví (stále totiž panuje nejistota, zda nejde o dvojníka), nedávno hovořil na summitu Ruska a afrických zemí. Vysvětlil, že za špatnou ekonomickou situaci ve světě včetně problémů se zásobováním obilím, které v realitě blokuje Rusko, může Západ. Putin, formálním vzděláním špion a právník, prohlásil, že světové trhy narušily USA a EU prostřednictvím emise peněz.

Čtěte také

Jako příčinu uvedl ruský prezident, že Západ umí „jenom blábolit“, provádí vymývání mozků svého obyvatelstva a lidem v jiných zemích nutí svá vysvětlení. „(Západ) tedy veškerou vinu a chyby hází na Ruskou federaci,“ postěžoval si Putin.

Někdejší ruský prezident Dmitrij Medvěděv, který téměř v každém veřejném výstupu hrozí Západu jadernou zkázou, zároveň prohlásil, že za změnu, která se mu přihodila, kdy z politika, který se tvářil prozápadně a demokraticky, se stal muž se slovníkem štamgasta čtvrté cenové kategorie, můžou jedině Spojené státy americké.

Za vše může Západ

To jsou ale špičky současné ruské státní moci, která kráčí ostře protizápadní cestou. A co takový citát: „Západ, který poháněla koloniální mentalita a cynická vypočítavost, dělal všechno, aby rukama Ruska zajistil bezpečnost v severní Eurasii, počítal s Ruskem jako se spojencem a vycházel vstříc jeho koloniálním ambicím.“

Čtěte také

Tuto kritiku Západu nezveřejnil žádný kremelský funkcionář, ale historik a spisovatel Sergej Medvěděv (není příbuzným Dmitrije, kterého zkazily Spojené státy americké). Tento pán má u Putinových odpůrců dobrou pověst.

Medvěděv je natolik přesvědčen, že za současnou situaci Ruska může Západ, protože svého času nezajistil, aby si Ukrajina, Bělorusko a Kazachstán ponechaly sovětské jaderné zbraně, které nakonec připadly Rusku, že svůj text uzavírá hněvivou větou na adresu západních politiků (omlouvám se za výrazivo, ale tak je to v originálu):

„Báli jste se rozšíření jaderných zbraní v 90. letech přes Ukrajinu a Bělorusko, jejichž suverenitu nebral nikdo vážně, tak tady máte jejich rozšíření rukama wagnerovců a šíleného švába Lukašenky. Stratégové, k...a.“

Sergej Medvěděv není jediný ruský opozičník, který obviňuje Západ, že včas nezlikvidoval Putina a nezajstil v Rusku demokracii. Podobné motivy jsou často přítomny u výrazných exilových publicistů jako Viktor Šenderovič, Vladimir Pastuchov a dalších.

Alexandr Mitrofanov, novinář, znalec Ruska a komentátor Českého rozhlasu Plus

Tato pozice navozuje dojem, že ruská politická mysl není schopna zbavit se svalování všeho špatného ve své zemi i ve světě na někoho jiného, konkrétně na Západ. Rozdíly mezi Kremlem a jeho odpůrci jsou v této věci minimální.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.