Trump má stejně nehorázné požadavky jako Rusko. Nerozeznává dobro a zlo, obává se politický geograf
V pondělí odpoledne českého času se má odehrát telefonát mezi prezidenty Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem poté, co ve čtvrtek minulý týden skončila rusko-ukrajinská jednání fiaskem. „Trump má páku na to, aby zatlačil na Putina například tím, že otevře bianko účet Volodymyru Zelenskému,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus politický geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Libor Jelen.
Před jednáním v Istanbulu vyzýval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Putina, aby s ním v Turecku jednal osobně. Ruský prezident nakonec vyslal jen svého poradce, který s ukrajinskou delegací dojednal pouze výměnu zajatců.
Čtěte také
Přestože nenastal žádný posun v jednání o příměří, šéf Bílého domu Trump informoval o telefonátu s Putinem, od kterého si slibuje ukončení ‚„krveprolití“. „Doufejme, že to bude produktivní den, nastane příměří a tato velmi násilná válka, která se nikdy neměla stát, skončí,“ napsal americký prezident na své síti Truth Social.
Tento optimismus není podle politického geografa taktikou Trumpa, ale spíše jeho způsob vidění světa: „To jest jeho představy o tom, jak svět funguje, jak by si přál, aby fungoval. To je svět založený na silných osobnostech, které rozhodují o všem, které si zavolají a mohou rozhodovat o všech na této planetě.“
Nepřijatelné požadavky?
Ruská delegace na jednání v Istanbulu představila podmínky pro příměří, které jsou podle Ukrajiny či podle evropských politiků nepřijatelné. Kreml například požaduje stažení ukrajinských vojsk i z míst, kde Rusové v tuto chvíli nejsou, a také neutralitu a demilitarizaci Ukrajiny.
Čtěte také
„Pro nikoho, ani pro Trumpa ty požadavky nejsou žádné překvapení. Spíše je otázka, do jaké míry on vnímá tyto požadavky jako uskutečnitelné. Podle mého názoru kdyby bylo po jeho, tak by na ně přistoupil, protože on kupodivu jedná s jinými státy velmi podobně,“ říká Jelen a připomíná Trumpovu celní válku.
„Trump má stejně nereálné požadavky, respektive nehorázné požadavky na ostatní, uvádí svět do jakéhosi chaosu. Obávám se, že prostě nerozeznává dobro a zlo, právo a zločin, který nastal,“ usuzuje politický geograf.
Ruské kapacity
Podle Jelena bychom měli rozlišovat možné mírové scénáře a potenciální příměří s tím, že Donald Trump by v současnosti měl tlačit především na přerušení bojů. Politický geograf je přesvědčený, že Spojené státy mají na Rusko dostatečné páky.
Čtěte také
„Kdyby Donald Trump opravdu hrál tu hru tak, jak ji Spojené státy hrály doteď a jak ji hrály za studené války, to znamená, že by stály na straně demokracie, svobody...“ jmenuje Jelen podmínky, za kterých by mohly Spojené státy tlačit na Rusko.
Sám ale uznává, že takové podmínky dnes nenastaly. „Nicméně stále nemůžeme vyloučit scénář, že se Trump třeba ráno uhodí do hlavy a rozhodne jinak. Stále to je jedna z možností,“ říká Jelen.
A vrací se k tomu, jak by mohl Trump tlačit na Putina: „Například tím, že otevře bianko účet Zelenskému a začne Ukrajině dodávat zbraně, jak je dodávaly Spojené státy za bývalého prezidenta Joea Bidena.“
„Rusko má určité kapacity, které mu umožňují pokračovat ve válce, ale bolí ho to stále více. Nemějme představu, že Rusko netrpí. Tady se začíná šířit určitý narativ, že sankce nefungují a že v Rusku funguje všechno tak, jak to bylo před válkou a že můžou válčit donekonečna. A to také není úplně pravda,“ dodává politický geograf.
Proč Evropa nezavedla na Rusko sankce, které slibovala před jednáním v Istanbulu? Jak donutit Moskvu k příměří? A dokáže to Vladimir Putin vysvětlit běžným Rusům? Poslechněte si celou Osobnost Plus.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.