Od roku 2025 spolupracuji s Lucií Korcovou a Mikulášem Kroupou na pořadu Hlasy paměti.
Spolu s Mikulášem Kroupou připravuji také dokumentární cyklus Příběhy 20. století, který vzniká převážně na základě vzpomínek pamětníků nacismu a komunismu.
Od roku 1989 jsem pracoval v redakcích časopisů Střední Evropa a Babylon, též v Českém deníku a v Lidových novinách. V letech 1999-2005 jsem byl zaměstnán jako analytik domácí politiky a reportér v české redakci BBC. Dlouhodobě a pravidelně jsem přispíval do týdeníku Respekt, také do LN, Hospodářských novin a do Revolver Revue. Od roku 2006 působím v Českém rozhlase, jako scénárista jsem se podílel na řadě dokumentárních filmů (cyklus České televize Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy). Od roku 2007 úzce spolupracuji se společností Člověk v tísni.
Všechny články
-
BONUS: Bílé šaty a pilka v ruce. Láska vzkvétala i uprostřed bojů na frontách druhé světové války
Příběh Jiřiny Tvrdíkové, která přežila sovětský gulag a nakonec se přidala k 1. československému armádnímu sboru v Buzuluku.
-
Přilnuly jsme k sobě dvojnásobně. Vzpomínky Anity Frankové a Ely Fischerové
Před 81 lety, v noci z 8. na 9. března 1944, zavraždili nacisté v Osvětimi Birkenau téměř 3800 lidí z takzvaného rodinného tábora terezínských Židů.
-
Řepčický prostor svobody. Příběh Viktora Parkána, jeho rodiny a jeho přátel
Ve středu 19. února měl pohřeb disident a signatář Charty 77 Viktor Parkán: zemřel 11. února ve věku 78 let. Nepatřil k mediálně známým postavám, ale na tom nezáleží.
-
Hrůza v očích. Brity v Bergen-Belsenu ovládlo zděšení, Američany v Dachau vztek
Na konci války panovaly v táborech katastrofické podmínky – zejména kvůli přetížení místa, nedostatku potravin a rychlému šíření tyfové epidemie mezi zesláblými vězni.
-
„Jako by se člověk najednou ocitl ve válečném filmu.“ Vzpomínky na bombardování Prahy 14. února 1945
Na Popeleční středu 14. února 1945 bombardovaly americké vzdušné síly Prahu, tehdy centrum protektorátu Čechy a Morava. Brzy od té události uplyne 80 let.
-
BONUS: Oběti tváří v tvář pachatelům z Osvětimi
Na podzim roku 1964 stanuli před soudem ve Frankfurtu dva důležití svědci. Bývalý člen sonderkommanda Filip Müller a Alfréd Wetzler, kterému se podařilo utéct z Osvětimi.
-
Osvobození Osvětimi: Konec hrůzy, pokračování boje o přežití
V Osvětimi v lednu 1945 zůstali lidé ve zbědovaném stavu, nebo ti, kteří měli intuici, že je lepší zůstat než odejít. Neměli co jíst, bylo minus 20 stupňů.
-
Leželi jsme ve světě mrtvých a přízraků. Od osvobození tábora Osvětim je to 80 let
Nacistický vyhlazovací a pracovní tábor Auschwitz (Osvětim) byl osvobozen 27. ledna 1945.
-
„V roce 1989 jsem si ještě vydělávala mytím nádobí…“ Vzpomínky soudkyně Elišky Wagnerové
Dne 18. ledna zemřela ve věku 76 let významná česká právnička Eliška Wagnerová.
-
Startuje podcast Hlasy paměti. Jak vzpomínky na 20. století formují naši přítomnost?
Co kdyby vám příběhy mohli vyprávět přímo ti, kteří byli svědky historických událostí? A jak paměť formuje naši přítomnost?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »