Zuby mořských ryb z Izraele potvrzují starověké obchodní cesty

20. říjen 2018

Nálezy rybích zubů z laguny u Sinajského poloostrova dokládají, že v těchto oblastech Středozemního moře se obchoduje s rybami už nejméně 3,5 tisíce let. Vzorky pocházely z archeologických nalezišť v různých oblastech Izraele od jihu až po Galilejské moře na severu.

Ryby, jejichž zuby vědci zkoumali, se jmenují pražmy a jsou i dnes běžně dostupné. „Ze Sinaje v Egyptě do jižní Levanty se dovážely zřejmě už od pozdní doby bronzové,“ vysvětluje hydrobiolog Adam Petrusek. Podle něj se dají tyto ryby snadno poznat. Na archeologických nalezištích je vědci objevili mimo jiné v místech, kam se ve starověku vyvážel odpad.

Známé obchodní trasy

Vzorky rybích zubů, které vědci zkoumali, dokládají, že tyto ryby žily ve slanější vodě. Díky studiu izotopů ze zubní skloviny vědci doložili, že na řadu míst dnešního Izraele se pražmy vozily z daleka. Tyto mořské ryby byly možná pro dovoz sušené a nasolené.

Pražma

„Z nějakého důvodu bylo výhodné mít ryby dovezené obchodními cestami,“ uvádí hydrobiolog. O obchodních trasách, které zuby dokládají, archeologové většinou věděli díky nálezům výrobků, které používali starověcí obyvatelé středomořských oblastí:

„Levanta, Kannaán a zbytek Egypta spolu komunikovaly. Víme například, že z Egypta se vozily říční ryby docela daleko, přestože se mohly nachytat poblíž v moři,“ říká Petrusek. Tímto způsobem se podle něj ve starověku dovážel například nilský okoun.

Pražmy se tu chovají dodnes

Všechny vzorky ryb ze studie zveřejněné v časopise Scientific Reports pocházejí z laguny Bardawil poblíž delty Nilu. Vznik laguny vědci vysvětlují tím, že se na konci doby ledové stabilizovala hladina oceánu a mořské proudy vytvořily přírodní bariéru z nilských písků.

„Místo je mělké, prohřáté, téměř oddělené od moře a proto slanější. Je to vedle pouště, hodně se tam vypařuje voda a málo jí tam z moře přitéká,“ dodává hydrobiolog.

Čím mladší byla místa nálezu ryb, tím byly ryby z téže laguny menší. To je podle Adama Petruska dáno intenzivním rybolovem, podobně jako dnes.  „Šlo o první známé pokusy využívat přirozené místo, kde bylo ryb hodně, takový mořský rybník,” dodává Petrusek. Podle něj se pražmy chovají v této oblasti dodnes.

Poslechněte si celou Laboratoř, kde hydrobiolog Adam Petrusek, neurofyziolog František Vyskočil a herec a režisér Ondřej Kepka diskutují také o slepé rybě ze Somálska a o mořských praještěrech.

autor: mam
Spustit audio

Související