Ze špatné rady od psychologa vám může začít „hrabat“, vybírejte odborníky, radí Jan Majer

12. červenec 2020

Oslovuje psychoterapeuty, aby psali o svých zkušenostech na web Psychologie.cz. Nejčtenější jsou témata partnerských vztahů a výchovy dětí. Moderuje Tatiana Čabáková.

„Na začátku jsem do toho projektu šel s představou, že když má člověk problém s kolenem, zajde k ortopedovi. A když s hlavou, navštíví psychologa. Ale není to úplně tak,“ vzpomíná na začátky serveru Psychologie.cz jeho zakladatel a současný šéfredaktor Jan Majer.

„Záleží na tom, na jakého psychologa nebo psychoterapeuta člověk narazí,“ pokračuje. 

Čtěte také

„Jestliže jste v dětství třeba měli rodiče, kteří si nebyli věrní, je to pro vás vážné téma. A ve chvíli, kdy začnete mluvit s psychologem a řeknete mu, že jste si to uvědomili, že vás to možná ovlivňuje a že proto jste třeba citlivější na nějaké náznaky, tak na tom můžete ulítnout. Pokud to začne považovat za zásadní oblast vašeho života, může se nakonec stát, že vám i vašemu okolí z toho začne lidově řečeno hrabat,“ varuje Majer.

„Přitom stejně dobře může vést tu psychoterapii pozitivním směrem – teď jste si to uvědomili a co vám to dalo dobrého? Třeba si mnohem více vážíte partnerských vztahů, nebo si jste vědomi toho, že máte zodpovědnost nejen vůči partnerovi, ale i vůči dětem. Takový přístup je něco, co by mělo být standardem. Bylo by to fajn, ale ne vždycky tomu tak je. Vidím to v poradně, kdy k nám velmi často míří dotazy, že poté, co se někdo poradil s odborníkem, tak se naopak dostal do velmi těžké psychické nebo vztahové situace.“

Jan Majer

Existuje tedy nějaká univerzální rada, jak poznat kvalitního psychoterapeuta? „Úplně základní požadavek je ten, aby to byl člověk opravdu vzdělaný v tomto oboru. Je spousta lidí, kteří se za psychoterapeuty označují. Nedávno se mi ozval jeden pán, že by s námi chtěl spolupracovat. Napsal mi, že je psychoterapeut. Má to i na svém webu. Dokonce tam má i to, jaký výcvik a kdy zahájil. Když jsem si to vyhledal, zjistil jsem, že ho ale neabsolvoval. Jen tam začal chodit a nedokončil ho. V tom vidím problém,“ přiznává šéfredaktor.

Člověku, který sám sebe označuje za psychoterapeuta, nic nehrozí. Podle zákona je takové označení v pořádku. Přísněji na to pohlíží lidé z oboru.

„Asociace psychologů ale má nějaké svoje standardy – pokud nemáte vzdělání, pokud nemáte výcvik – nejste psychoterapeut. Jste maximálně kouč. Můžete říkat, že jste poradce nebo terapeut. Ale psychoterapie, to je obrovská věda – ti lidé studovali pět let psychologii a dalších pět let absolvovali velmi náročný výcvik. A když pracovali s prvními klienty, několik dalších let se nad každým z nich radili s někým, kdo má obrovské zkušenosti,“ vysvětluje Majer, proč by se člověk měl svěřit do péče psychoterapeuta s řádným vzděláním.

Web placený čtenáři

Když Jan Majer hledal před více jak deseti lety odpovědi na své otázky z oblasti psychologie, zjistil, že je na českém internetu nemůže najít. A tak vznikl nápad založit server Psychologie.cz.

Čtěte také

„Vlastně jsem to dělal sám pro sebe. Přišlo mi, že ty psychologické magazíny, které jsou na trhu, jsou zaměřené spíše na ženy. Úplně jsem v nich nenacházel to, co jsem chtěl,“ vzpomíná Majer.

Původním záměrem byly webové stránky, které by klasickým způsobem živily příjmy z reklamy. „Zjistil jsem ale, že psychologie je pro inzerenty neuchopitelná. První dva roky jsme bojovali s tím, jak to budeme vlastně financovat,“ říká.

Zlom nastal až v roce 2013, kdy server přišel s konceptem placeného obsahu. „Tenkrát jsme tomu říkali členství v klubu. A tím to začalo krásně fungovat. Dostali jsme se do situace, kdy jsme se chtě nechtě museli stát průkopníky v placeném obsahu – to tady ještě nikdo nedělal. Díky tomu jsme už sedmý rok 100% financovaní ‚veřejnoprávně‘ pouze našimi čtenáři. Kromě toho, že děláme obsah pouze pro čtenáře, kteří si platí naši službu, tak pořád máme i velkou část obsahu pro čtenáře, kteří si předplatné nechtějí, nebo prostě nemohou zaplatit,“ vysvětluje zakladatel webového portálu.

Vztahy a zase vztahy

Server Psychologie.cz má dnes poměrně stabilní čtenářskou základnu. Přesto jsou vždy články, které přilákají více pozornosti než ostatní. „Je to jednoduché. Čtenáře vždy velmi zaujmou vztahová témata, když budeme psát o konfliktech a hádkách. Nedávno jsme publikovali krásnou přednášku, kterou jsme natočili v loňském roce, s názvem Jak zachránit vztah. Je to výborná přednáška, která našim čtenářům prostě sedla – všichni ji chtějí vidět,“ prozrazuje zaručený recept na úspěch Majer.

Kromě toho je dalším silným tématem výchova dětí. „Souvisí to s tím, kdo nás navštěvuje. Jestliže máme kolem 70 % žen, čtenářek, tak jsou tahle témata velmi silná,“ dodává šéfredaktor.

Bez ohledu na téma se snaží redakce serveru přistupovat ke všem článkům stejně zodpovědně. „Psycholog nám pošle námět, my si s ním o něm povídáme. On následně pošle první verzi toho textu a my přemýšlíme, co nám tam sedí, co bychom vypíchli, co nám tam chybí. Takhle to vzniká. Vydáváme většinou jeden článek denně, ale přepečlivě s každým tím článkem pracujeme, aby čtenářům dal co nejvíc,“ popisuje Majer způsob redakční práce.

Psychoterapeuti na roztrhání

Čtěte také

Za dobu, co portál Psychologie.cz funguje, vnímá Majer výraznou proměnu v přístupu lidí k psychoterapii: „Měli jsme štěstí, že před těmi deseti lety ještě psychologie a psychoterapie nebyly tak vyhledávanými obory. Lidé, se kterými jsme spolupracovali, docela stáli o to, aby byli vidět. Aby tu svoji kompetenci veřejně prezentovali.“

Postupně se ale psychoterapeutům i psychologům začaly plnit diáře. „Když dneska budete v Praze nebo Brně shánět psychoterapeuta, tak často narazíte na to, že v září má až do konce roku plno. Někteří si vyloženě na webu schovali kontakty, aby lidem nedávali planou naději.“

Řešení nedostatku kvalifikovaných psychologů vidí Majer především v nastupující generaci. „Během období koronaviru tady vznikla iniciativa Dělám, co můžu – psychologové a psychoterapeuti nabízeli konzultace online nebo po telefonu zdarma. A my bychom chtěli, aby takováto možnost fungovala i za běžných podmínek,“ nastiňuje aktuální plány šéfredaktor portálu Psychologie.cz Jan Majer.

Poslechněte si celý rozhovor Tatiany Čabákové s Janem Majerem. Společně se bavili také o tom, jak webu vzrostla návštěvnost během koronaviru nebo proč mají všechny články svou audioverzi.

autoři: Tatiana Čabáková , Ondřej Skácel
Spustit audio

Související