Zákon o půdě napravil alespoň část majetkových a sociálních křivd způsobených komunisty
Mezi nápravy křivd spáchaných komunistickým režimem spadalo také navracení půdy původním vlastníkům. Důležitou právní normou pro tyto restituce byl zákon o půdě z 21. května 1991, a to s účinností od 24. června, kdy přijalo Federální shromáždění ČSFR zákon 229/1991 nazývaný Zákon o půdě.
Čtěte také
Šlo o jeden z restitučních zákonů, jehož záměrem bylo podle preambule:
„Zmírnit následky některých majetkových křivd, k nimž došlo vůči vlastníkům zemědělského a lesního majetku v období let 1948 až 1989, dosáhnout zlepšení péče o zemědělskou a lesní půdu obnovením původních vlastnických vztahů k půdě a upravit vlastnické vztahy k půdě v souladu se zájmy hospodářského rozvoje venkova i v souladu s požadavky na tvorbu krajiny a životního prostředí“.
Následky nucené kolektivizace a likvidace kdysi početného selského stavu – agrárníci vyhráli většinu prvorepublikových parlamentních voleb – byly zmírněny opravdu pouze částečně. Zákon o půdě však přispěl nejenom k nápravě alespoň části majetkových a sociálních křivd, ale také k rehabilitaci a obnovení vrstvy soukromě hospodařících rolníků.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Zelená revoluce v zemědělství měla pomoci africkým farmářům. Ve skutečnosti jim komplikuje život
Takzvaná zelená revoluce v Africe vedla a vede k vyvlastňování půdy drobných zemědělců. Není to vedlejší efekt, je to přesně to, co architekti rozvoje chtějí a očekávají.
-
Zemědělství dnes stojí na sprintu. To zvládnou naše půdy, ale ne ty v tropech, porovnává vědec Frouz
Ve tmě bují a dýchá život budující gigantické stavby, po kterých šlapeme. Původní organismy jsou nenápadné. Přesto na nich stojí mnohé ekosystémy.
-
Samo seje, samo sklízí. Trendem v zemědělství budou autonomní polní stroje
Výrobci připravují stroje, které nebudou potřebovat pro práci na poli lidského řidiče. Na autonomním traktoru pracují i vědci z České zemědělské univerzity.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka