Vznik Protektorátu Čechy a Morava aneb Hra se slovenskou kartou
Druhá československá republika neexistovala ani půl roku, přesto se během této krátké doby výrazně zhoršily poměry ve všech oblastech společenského života.
Nejprve si v několika příspěvcích poměry v končící druhé republice přiblížíme. Novinář Rudolf Halík – po válce vězněný za kolaboraci s nacisty – popisuje na nahrávce ze 14. února 1939 poměry v tisku.
ZÁZNAM: Živá rekonstrukce okupace 1939
Záznam živé zpravodajské rekonstrukce Radiožurnálu a ČRo Plus Studio ’39. Unikátní, sedmihodinové vysílání minutu po minutě mapuje jedno z nejtemnějších období naší historie – okupaci vojsky nacistického Německa z 15. března roku 1939.
Politickou situaci přibližuje v rozhlasovém vystoupení z 18. února právník a politik Jiří Havelka – ministr druhorepublikové a následně protektorátní vlády, který spolupracoval s protinacistickým odbojem.
Novinář František Kocourek, který za války zahynul v koncentračním táboře Osvětim, se 20. února snažil českému posluchači zprostředkovat osobnost Andreje Hlinky, klíčového autonomistického slovenského politika, který zemřel těsně před mnichovskými událostmi.
Situace na Slovensku
Další nahrávky pocházejí ze Slovenska. Dne 10. března 1939 ústřední československá vláda zasáhla vojensky proti slovenským separatistům a situace na Slovensku se stala velmi nepřehlednou. Slovenští politici se vzájemně napadali v tisku i v rozhlase.
Březen 1939: Nemáte na vybranou! Tiso a Ďurčanský u Hitlera
Nemáte na vybranou. V tomto smyslu se vyjádřil Adolf Hitler v rozhovoru, který se odehrál večer 13. března 1939 v Berlíně za přítomnosti Jozefa Tisa a Ferdinanda Ďurčanského.
Ministr autonomní slovenské vlády Ferdinand Ďurčanský dokonce uprchl do okupovaného Rakouska a opakovaně tam mluvil v nacistickém propagandistickém vysílání – úryvek z jeho prvního vystoupení jsme rovněž zařadili.
Z dalších slovenských politiků jsme vybrali ukázky z projevů Jozefa Tisa, Pavla Čarnogurského, Karola Sidora a Pavla Teplanského. Pozoruhodným dokumentem je rozkaz Hlinkovým gardám (paravojenským jednotkám slovenských separatistů) o odebírání majetku Čechům a Židům vyháněným ze země.
14. března 1939 pak slovenský sněm – poté, co Adolf Hitler přijal v Berlíně Tisa a Ďurčanského – vyhlásil slovenskou samostatnost. Druhá republika přestala existovat.
Související
-
Březen 1939: Hrůzná noc ze 14. na 15. března
Noc ze 14. na 15. března 1939 patří v naší historii k těm nejdramatičtějším. Co se odehrálo při takzvaném jednání Adolfa Hitlera s prezidentem Emilem Háchou?
-
Březen 1939: Svatý otče, má země je v nebezpečí! Ministr Feierabend u Pia XII.
V dalším díle České kroniky zamíříme do Říma. Na začátku března 1939 byl papežem zvolen Pius XII. Na soukromou audienci u nového papeže je pozván i Ladislav Feierabend...
-
Březen 1939: Prezident v pražských ulicích
Vracíme se k březnu 1939, kdy okleštěnou česko-slovenskou republiku obsadila nacistická německá vojska. K radikálnímu obratu se schylovalo už před 15. březnem 1939...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.