Výročí vzniku protektorátu rezonovalo i v Londýně. Náměstek britského ministra řečnil česky

Březen 1943. Zatímco v Praze se z donucení „slavilo“ už čtvrté výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava, v londýnské Royal Albert Hall se konalo mohutné shromáždění Čechů a Slováků ve Velké Británii.  

Na 5 tisíc lidí se 13. března 1943 vešlo do proslulé londýnské koncertní síně. Setkání se pochopitelně účastnil exilový prezident Edvard Beneš a mnoho britských osobností, mezi nimi náměstek britského ministra zahraničí Anthonyho Edena Richard Law.

Svého šéfa, který byl v té době na jednání ve Spojených státech, zastoupil víc než působivě – svou řeč pronesl ve skvělé češtině.

Manifestace se kromě členů exilové vlády pochopitelně zúčastnili i vládní úředníci a čeští novináři z londýnské redakce BBC, která také celou slavnost zaznamenala.

Atmosféru shromáždění komentuje historik Rudolf Vévoda v rozhovoru s redaktorem Pavlem Hlavatým.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.