Výročí vzniku protektorátu rezonovalo i v Londýně. Náměstek britského ministra řečnil česky
Březen 1943. Zatímco v Praze se z donucení „slavilo“ už čtvrté výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava, v londýnské Royal Albert Hall se konalo mohutné shromáždění Čechů a Slováků ve Velké Británii.
Na 5 tisíc lidí se 13. března 1943 vešlo do proslulé londýnské koncertní síně. Setkání se pochopitelně účastnil exilový prezident Edvard Beneš a mnoho britských osobností, mezi nimi náměstek britského ministra zahraničí Anthonyho Edena Richard Law.
Svého šéfa, který byl v té době na jednání ve Spojených státech, zastoupil víc než působivě – svou řeč pronesl ve skvělé češtině.
Manifestace se kromě členů exilové vlády pochopitelně zúčastnili i vládní úředníci a čeští novináři z londýnské redakce BBC, která také celou slavnost zaznamenala.
Atmosféru shromáždění komentuje historik Rudolf Vévoda v rozhovoru s redaktorem Pavlem Hlavatým.
Související
-
Jak se vedlo žákům českých škol v Británii za druhé světové války?
Děti v exilu. Tak by se dal ve zkratce nazvat další díl seriálu 100 příběhů z protektorátu.
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
-
Velké písmeno V jako symbol vítězství. Ale koho?
Tak nějak se mohli ptát občané protektorátu poté, co k nim skrz vysílání západního rozhlasu, zejména BBC, v roce 1941 dolehl symbol vztyčených dvou prstů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.