Vláda musí říct, kde vybere peníze, na kom dokáže ušetřit peníze, upozorňuje politolog Eichler
V pondělí zástupci pěti stran sdružených do dvou volebních koalic uzavřely koaliční smlouvu a hodlají společně vládnout. Politolog think-tanku KDU-ČSL Institut pro křesťanskodemokratickou politiku Marián Sekerák věří, že z nového kabinetu vzejde pozitivní změna pro občany České republiky. „Jsem skeptický,“ reaguje politolog a zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD Patrik Eichler.
Podle Eichlera vznikající koalice neformuluje žádnou silnější představu modernizace země:
Čtěte také
„Hodně staví na individualismu, kterým se pandemie nebo velké systémové problémy řešit nedají. Neformulovaná představa modernizace země a důraz na individualismus v opozici vůči kolektivní odpovědnosti nejvíc posilují mou skepsi stran nové vlády.“
Sekerák věří, že vláda si důvěru občanů získá: „Ve vládní koalici sice nejsou zastoupeny levicové subjekty, ale středovost vlády může být výhodou a může se dočkat i vstřícnějšího přijetí i u těch, kteří byli původně k jednotlivým stranám skeptičtí.“
Středovost vlády může být výhodou a může se dočkat i vstřícnějšího přijetí i u těch, kteří byli původně k jednotlivým stranám skeptičtí
Marián Sekerák
„Téma odstranění Andreje Babiše (ANO) přetížilo předvolební debatu,“ je kritický Eichler. „Takže ani po volbách strany nedokážou formulovat, v čem chtějí zemi modernizovat, kromě vágních věcí jako slib digitalizace.“
Priority nové vlády shrnuje web iRozhlas.cz. Zatím ale není jasné, zda programové prohlášení a koaliční smlouvu schválí Piráti, kteří čekají na výsledek celostranické debaty.
Kde získat peníze
Při politickém rozpětí od ODS po Piráty bude třeba hledat v koalici mnoho kompromisů, připouští Sekerák. „V průběhu předkoaličních jednání docházelo k těmto střetům, proto očekávané prohlášení vlády může být výsledkem širšího kompromisu a hledání styčný ploch spíš než toho, co by koaliční partnery rozdělovalo.“
Čtěte také
Problematický momentů najdeme několik, očekává Eichler: „Obligátní jsou peníze. Zrušením superhrubé mzdy státní rozpočet přišel o 120 miliard, ale mluví se o investicích, i když máme inflaci. Vláda tedy musí říct, kde ty peníze sebere, kde a na kom je dokáže ušetřit a případně kde je vybere,“ připomíná možnost názorového rozkolu v nové vládě politolog.
„Předpokládám, že představitelé koaličních stran vyjádřili jasné priority a minimální shodu na tom, jak těmto výzvám čelit. Je třeba ocenit, že se nechystá, aspoň podle dosavadních prohlášení, nějaké seškrtávání, na které by měl doplácet běžný, řadový občan,“ zůstává optimistou Marián Sekerák.
Poslechněte si celou debatu politologů. Na jejich názory se ptá Karolína Koubová.
Související
-
Kde má vláda šetřit? Vodítkem jsou nálezy kontrolorů a srovnání se světem, radí ekonomka Zamrazilová
Vznikající koaliční vláda chce sestavit nový státní rozpočet se schodkem do 300 miliard. „Pokud se nechce sahat na investice, není to možné ,“ říká poslanec Feranec (ANO).
-
Partner nás podvedl. Je čas mluvit o rozvodu, říká k budoucnosti Pirátů a STAN europoslanec Peksa
Porušilo hnutí STAN svou předvolební kampaní koaliční smlouvu s Piráty? Jak bude spolupráce stran pokračovat? Prostor mají Mikuláš Peksa (Piráti) a Zdeněk Hraba (STAN).
-
Do jmenování nového premiéra odpovídá za rozhodnutí v pandemii Babiš, zdůrazňuje expert Pirátů
Dosluhující kabinet zpřísnil opatření, nově vznikající vláda je podle Petra Fialy (ODS) bězhlavě rušit nebude. „Rozhodnutí nové vlády bude operativní," říká Ondřej Dostál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.