Do jmenování nového premiéra odpovídá za rozhodnutí v pandemii Babiš, zdůrazňuje expert Pirátů
Epidemie covidu-19 v Česku sílí, dosluhující kabinet proto zpřísnil opatření. Nově vznikající vláda se podle kandidáta na premiéra Petr Fialy (ODS) do jejich bezhlavého rušení pouštět nebude. Chce je ale analyzovat. „Vzájemná spolupráce by měla být, ideologické rozdíly by tady měly hrát menší roli než jinde,“ míní poslanec Julius Špičák (ANO). „Rozhodnutí nové vlády bude operativní, vždy k závažnosti epidemie,“ upozorňuje expert Pirátů na zdravotní právo Ondřej Dostál.
„Na politické úrovni může rozhodnout vždy jeden. V případě pandemických opatření je to vláda jako celek, nikoliv ministr zdravotnictví. To znamená, že pokud by se nyní měl Vlastimil Válek (TOP 09) zařadit do vládního týmu, vznikla by poměrně paradoxní situace, kdy na konci dne by rozhodoval pan premiér,“ dodává Dostál.
Čtěte také
Reaguje tak na výzvu Andreje Babiše (ANO), který nabídl Válkovi, aby na přechodnou dobu převzal resort zdravotnictví. Ten to sice odmítl, ale Špičák tuto možnost připouští.
„Je to samozřejmě nestandardní postup, ale žijeme v nestandardní situaci. V rámci urychlení politického přechodu nové vlády si dokážu si představit, že by se Válek účastnil zasedání vlády. Musely by se vyspecifikovat technické parametry celého procesu. Je to na dohodě dvou politických subjektů a několika vrcholných politických osobností,“ říká lékař.
Dostáváme od vlády jen dílčí čísla
Podle Dostála je ale hlavně žádoucí, aby Válek i jeho tým dostávali kompletní data, která jsou potřeba k tomu, aby mohli efektivně spolupracovat. „Data by měl mít profesor Válek možnost dostat i od jednotlivých náměstků ministra včetně jakéhokoliv zdůvodnění,“ míní.
Čtěte také
Upozorňuje, že sám z občanské úrovně poslal před 14 dny žádost o poskytnutí informací na ministerstvo zdravotnictví a dosud nebyla zodpovězená. „Ta se právě týká klíčové otázky, kteří pacienti, v jakém věku, v jakém stádiu, v jakém čase od prodělání nemoci končí v nemocnicích a na JIP,“ popisuje.
Špičák ale tvrdí, že politici z opozice data dostávají už zhruba rok.
„Osobně dostávám každý den tolik dat, že jen čtení mi zabere asi hodinu. A předpokládám, že Válek jako člen zdravotního výboru dostává stejná. Mám pocit, že dat je dost, ale chybí tady skutečně dedikovaný analytický ústav. Chybí tak dostatečné analýzy vyplývající z prospektivních studií. To považuji za zásadní problém,“ vysvětluje poslanec dosavadní vládní strany.
Zrovna v klíčové věci, například jak moc chrání přirozená imunita po prodělání covidu, dostáváme od vlády jen dílčí čísla.
Ondřej Dostál
Dostál říká, že množství dat nerozporuje. Množství dat, které dostávají poslanci a senátoři, je podle něj značné.
„Ale zrovna v klíčové věci, například jak moc chrání přirozená imunita po prodělání covidu, dostáváme od vlády jen dílčí čísla. A to je klíčová věc, abychom na jednu stranu věděli, jak populaci dostatečně chránit, a na druhou stranu neutráceli peníze za nákladné testy u lidí, u kterých nehrozí, že se nakazí a že budou nemoc šířit,“ vysvětluje expert Pirátů na zdravotní právo Ondřej Dostál.
Revoluci nelze čekat
Jakým způsobem bude vážit nový premiér a jeho tým přísnost ochrany před přenosem a otázky, jak moc omezovat provoz škol a jak zasahovat do hospodářství státu, je podle Dostála otázkou politického rozhodnutí.
Čtěte také
„Čili toto rozhodnutí bude operativní, bude vždy k tomu momentu a k té závažnosti epidemie, která zde aktuálně bude, to nelze říci předem. A za toto rozhodnutí bude odpovídat pan premiér Fiala a jeho ministr zdravotnictví až ve chvíli, kdy bude do funkce jmenován. Do té doby za toto operativní rozhodování odpovídá tým premiéra Babiše,“ zdůrazňuje.
Nemáme koaliční a opoziční odborníky a není jich mnoho. Budou se opírat o data, která máme všichni. Revoluci nelze čekat.
Julius Špičák
Podle Špičáka nelze čekat revoluci, protože se nakonec obě vlády budou opírat o stejná jména.
„Nemáme tady koaliční a opoziční odborníky, máme určité odborníky. A musím říct, že skutečných odborníků není mnoho a budou se opírat o data, která máme všichni, která jsou v současné době k dispozici. Takže úplnou revoluci nelze v žádném případě čekat,“ opakuje.
Poslechněte si celou debatu. Ptá se Karolína Koubová.
Související
-
Petr Holec: Příští vládě hrozí bezprecedentní moc. I proto by neměla vylučovat opozici
Je to ironie. Až do voleb strašily obě koalice povolební diktaturou ANO, SPD a KSČM, krátce po volbách nám ale naopak hrozí jejich bezprecedentní „diktatura“.
-
Apolena Rychlíková: Počty nakažených i hospitalizovaných rostou. Chystá se vláda opakovat své chyby?
Zdá se, že jsme se nepoučili – navzdory jednomu z nejhorších průběhů epidemie covidu-19 na světě, zbytečnému počtu tisíců mrtvých a bezohlednému přetížení nemocnic.
-
Hrazené testy už nebudou pro ty, kteří se mohli očkovat, ale neudělali to. Vláda změnila pravidla
Platnost covidových testů se od listopadu výrazně zkrátí. A především už je pojišťovny nebudou plošně hradit těm, kteří se očkovat mohou a neudělali to.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.