Vědecké dobrodružství v Indii: Budoucnost je ve využití přírodních metod, říká farmář
Rostlinná ajurvéda, tak říkají indičtí zemědělci obnově přirozenějšího pěstování rostlin. Přímo v Indii zjišťoval všechno o návratu ke kořenům Ondřej Ševčík.
„Měli tehdy jiné způsoby než v současnosti, ale i tak znali už před tisíci lety to, čemu dnes říkáme biotechnologie, půdní technologie nebo výživné hnojivo,“ říká o svých dávných předchůdcích doktor Thomas, zástupce místního fairtradového družstva.
Vždycky mě fascinuje, když si uvědomím, čeho byli naši předkové před tisícovkami let schopní.
doktor Thomas
Jedním ze zajímavých příkladů inspirace z historie je ibiškový plot, který odpuzuje škůdce a chrání pole před případným přenosem pesticidů ze sousedního pozemku.
„Testovali jsme to a zjistili jsme, že tahle biologická zábrana skutečně funguje,“ říká farmář Sabaty, který je přesvědčený, že budoucnost je právě ve využití síly samotné přírody.
„Sdružujeme 2,5 tisíce farmářů a každý na to samozřejmě může jít jinak. Základem je ale omezení pesticidů a využití přírodní cesty v co největší míře. V tom je bezpochyby budoucnost,“ vysvětluje.
Ne na všechny recepty starých Indů ale dnešní farmáři navazují. Třeba tekutý hnůj s příměsí vepřového masa, zvířecích kostí, mléka a dalších zvláštních ingrediencí je pro dnešního zemědělce asi přeci jen příliš.
Moderní metody a recyklace
Farmáři se ale rozhodně nevyhýbají ani současným technologiím. Běžně využívají například laboratoř pro rozbor půdy a vody. „Hlídáme tady třeba mezinárodní nutriční standardy a monitorujeme různé druhy půd,“ vysvětluje doktor Thomas. Pokud je něco špatně, ochotně prý radí pěstitelům, jak problém vyřešit.
Na návrh jedné z místních pracovnic se začalo například i s kapkovým systémem závlahy nebo hnojení. Místní k tomu využívají nepotřebné kapačky z nemocnic, které by se jinak vyhodily. A na tento způsob recyklace jsou právem hrdí.
Vědecké dobrodružství z Indie poslouchejte až do pátku 15. února v 7:25 na Plusu.
Související
-
Vědecké dobrodružství v Indii: Degustátorům projdou ročně pod rukama tisíce tun kávy
Spotřeba klesá, ale tržby stoupají. I Češi si raději připlatí za kvalitnější kávu. Třeba z fairtradové produkce. V jihoindické Kerale natáčel Ondřej Ševčík.
-
Vědecké dobrodružství v Indii: Faitradový příplatek pomáhá vybudovat přehradu nebo filtr na vodu
Přestože jsou fair trade výrobky zpravidla dražší, stále více Čechů je ochotných připlatit si za možnost podpořit malé zemědělce.
-
Vědecké dobrodružství v Indii: Farmář Amarsibhai přešel na fair trade zemědělství už před 10 lety
Jak pomáhá fairtrade k rozvoji zemědělských komunit a jak se v Indii adaptují na změny klimatu? To jsou otázky, na které si budeme odpovídat ve Vědeckém dobrodružství...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.