Vědecká dobrodružství na Plusu
„Hlavní dílna“ vědeckých pořadů v Českém rozhlase nabízí už třetím rokem prestižní sérii zahraničních a domácích reportáží: vědecká dobrodružství.
Pojďte s námi i v roce 2019 objevovat nevšední příběhy, za nimiž se opět vydáme přímo do terénu.
Vezmeme vás do Indie, kde přiblížíme, jak funguje tamní fair trade. V Kamerunu zmapujeme, jak Češi pomáhají zachraňovat gorily, ve Francii a Gruzii se podíváme do genobanky vinných rév a na Papuy-Nové Guineji vyšplháme do korun stromů.
Na tyto i další příběhy je znovu připraven náš reportážní mikrofon. Jste i vy připraveni prožít s námi na vlnách Českého rozhlasu Plus jedinečné a historické okamžiky české i zahraniční vědy?
Nejnovější články
-
Věda, nebo přání domorodých obyvatel? Havajci bojují o vrcholek své posvátné sopky Mauna Kea
Vrchol nečinné havajské sopky má ideální podmínky pro pozorování vesmíru – jasné noci a minimální světelný smog. Navíc umožňuje pozorovat severní i jižní hvězdnou oblohu.
-
Před člověkem se dostali na Havaj ze savců jen netopýr a tuleň. Teď přírodu ohrožují invazní druhy
Národní květinou Havajských ostrovů je žlutý ibišek. Rostlinné bohatství je tu obrovské. Původní květenu ale dnes ohrožují invazivní druhy.
-
Proč patří havajská káva k nejdražším na světě? Může za to láva
Labužníky, kteří nejsou kávoví fajnšmekři, možná překvapí, že jedna z nejdražších káv planety je z Havaje. A to káva z Kony. Čím si nápoj zasloužil svou slávu?
-
Co dělat, když přijde cunami? Po svých se dostat na nejvyšší bod, radí na Havaji v tamním muzeu
Severovýchodní pobřeží havajského Big Islandu bylo v minulosti poseto železničními mosty a tunely. Dokud je v roce 1946 všechny nesmetla vlna cunami.
-
„Odnést si písek z havajské pláže nosí smůlu a lidé ho posílají zpátky.“ Projděte se po Big Islandu
Pohyb Pacifické tektonické desky vyzdvihl nad hladinu moře největší řetězec vulkanických ostrovů na světě – Havajské souostroví.
-
Němci chtějí zpátky přirozené záplavy. Po desítkách let vrací vodu do říčních koryt lužních lesů
Rozsáhlý pás lužních lesů poblíž Lipska se přirozeně nezaplavuje už málem celé století. Vodu odvádějí regulované říční toky a nově zbudované kanály.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »