Včely a ptáci zlepšují sklizeň kávy. Bez nich by úroda klesla o čtvrtinu
Kdyby na kávovníkových plantážích nespolupracovali včely a ptáci, pěstitelé by měli o čtvrtinu horší úrodu. To plyne ze studie na třiceti pokusných farmách v Kostarice a USA. Práce vyšla v odborném časopise PNAS.
Čtěte také
Efekt ochrany přírody se v některých případech dá přepočítat na peníze. Spolupráce ptáků a včel zlepšuje vzhled, kvalitu a tedy i cenu kávy.
Vědci vyčíslili pozitivní efekt včel jako opylovačů, ale hlavně účinek souhry mezi ptáky a hmyzem. Vyšlo jim, že bez této spolupráce by ztráceli v průměru 1066 dolarů za hektar.
„Ekosystémové služby nám příroda poskytuje zadarmo,“ upozorňuje entomolog Jan Šobotník.
Propočítané ztráty
„Bezděčně to farmáře nutí k něčemu, co je prospěšné pro ochranu přírody,“ podotýká jeho profesní kolega David Král.
„Květy jsou lépe opylované, a zároveň nejsou poškozené škůdci, protože ty sežerou ptáci,“ popisuje vědec.
Čtěte také
I když ptáci nesezobnou škůdce, což může například lýkožrout, opylovačům květy méně voní, jsou pro ně méně atraktivní.
Menší farmy
„Farmy je třeba budovat tak, aby byly menší a daleko od sebe, a mezi ně udělat biokoridory nutné pro přežívání ptáků i včel,“ radí David Král.
Čtěte také
Upozorňuje také, že část ptáků by měla hnízdit jinde než přímo v plantážích.
Poslechněte si celou Laboratoř o vlivu pesticidů na rozmnožování včel, vzácných opylovačích a významu spolupráce včel a ptáků pro pěstování kávy.Debatují entomologové Jan Šobotník a David Král a herec a pedagog Ondřej Kepka. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Invazní ropuchy se staly v Austrálii kanibaly. Starší pulci se zbavují mladší konkurence.
V Austrálii vědci léta pozorují pulce ropuchy, jak požírají mladší soukmenovce a vajíčka svého druhu. Až teď odhalili, že důvodem je chemické lákadlo a boj o přežití.
-
Evoluce může být rychlá. Orlíček ztratil korunní lístky i nektar, ale uniká škůdcům
Vědci z Kalifornie popsali náhlé evoluční změny, které mohou nastat u květů za jednu až dvě generace. Doložili je na příkladu pryskyřníkovité rostliny – orlíčku.
-
Mravenci si s výživou předávají také informace, zjistili vědci
Mravenci mají dva žaludky. V jednom zpracovávají potravu a ve druhém ukládají tekutiny, které sdílejí s dalšími mravenci v kolonii. Ty mají výživnou i informační hodnotu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.