Vatikán chce obnovit zpřetrhané vazby s čínskými katolíky

9. červen 2024

Vatikán chce zřídit stálou kancelář v Číně. „Byl by to první stálý bod Vatikánu v Čínské lidové republice, protože od roku 1951 jsou tam vazby zpřetrhány, je to pokrok,“ tvrdí Simona Fantová, sinoložka z projektu Sinopsis.

Čtěte také

„Podle vyjádření Vatikánu, to má být snaha o nějaký dialog s lokálními úřady a hlavně snížení rozkolu v rámci čínské církve, respektive o náboženské sjednocení katolíků,“ doplňuje v debatě Vertikály sinoložka Magdaléna Rychetská z Masarykovy univerzity.

Víc si poslechněte sami, ptá se Naděžda Hávová.

V první části pořadu se vydáme na Filipíny – jedinou zemí světa, která nemá rozvodový zákon, resp. další je Vatikán. To, že by se to teď mělo změnit, kritizuje katolická církev.

Podíváme se i do Francie na Noc křesťanských influencerů. Výlety a tábory nejsou levná záležitost, pro některé děti jsou tak prázdniny dokonce nudnější než školní rok. Diakonie tak vyhlašuje sbírku Za lepší prázdniny.

Víc se dozvíte od Adama Šindeláře.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.