Vlivem sílícího sekularismu Evropa stále hledá svoji duši, uvádí diplomat Herman

5. květen 2024

Jak to bylo v církvích a v židovských obcích, když před 20 lety vstupovala Česká republika do Evropské unie? V debatě Vertikály zazní, že šlo o výraznou ambici už od pádu komunismu a návrat někam, kam jsme patřili odjakživa, v duchu universalismu církve.

Mezi lidmi, kteří se hlásí k judeokřesťanským kořenům, hrál spirituální moment významnou roli, konstatuje Daniel Herman, tehdy mluvčí katolických biskupů. Tomáš Kraus za židovskou komunitu dodává, že sny se splnily, ale i s tím, co je k diskusi: například existence antisemitismu v Evropě. Oba se shodují na tom, že vlivem sílícího sekularismu Evropa stále hledá svoji duši.

Více v debatě Vertikály. Moderuje Eva Hůlková.

První část Vertikály si všimne, že biskupové v Latinské Americe varují před rostoucí sociální a politickou polarizací. Výročí 20 let od vstupu do Evropské unie připomeneme prohlídkou stylizované mapy z konce 16. století. Ukazuje totiž, že české království patřilo do srdce Evropy už tehdy. Unikátní kapli Panny Marie Bolestné v Nesvačilce vysvětí ve středu brněnský biskup Pavel Konzbul. A nezapomeneme ani na probíhající pravoslavné Velikonoce. Moderuje Naděžda Hávová. 

autor: Eva Hůlková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.