Vlivem sílícího sekularismu Evropa stále hledá svoji duši, uvádí diplomat Herman
Jak to bylo v církvích a v židovských obcích, když před 20 lety vstupovala Česká republika do Evropské unie? V debatě Vertikály zazní, že šlo o výraznou ambici už od pádu komunismu a návrat někam, kam jsme patřili odjakživa, v duchu universalismu církve.
Mezi lidmi, kteří se hlásí k judeokřesťanským kořenům, hrál spirituální moment významnou roli, konstatuje Daniel Herman, tehdy mluvčí katolických biskupů. Tomáš Kraus za židovskou komunitu dodává, že sny se splnily, ale i s tím, co je k diskusi: například existence antisemitismu v Evropě. Oba se shodují na tom, že vlivem sílícího sekularismu Evropa stále hledá svoji duši.
Více v debatě Vertikály. Moderuje Eva Hůlková.
První část Vertikály si všimne, že biskupové v Latinské Americe varují před rostoucí sociální a politickou polarizací. Výročí 20 let od vstupu do Evropské unie připomeneme prohlídkou stylizované mapy z konce 16. století. Ukazuje totiž, že české království patřilo do srdce Evropy už tehdy. Unikátní kapli Panny Marie Bolestné v Nesvačilce vysvětí ve středu brněnský biskup Pavel Konzbul. A nezapomeneme ani na probíhající pravoslavné Velikonoce. Moderuje Naděžda Hávová.
Související
-
Votavová: Symbolika návratu do Evropy převálcovala vše ostatní. Z toho pramení česká deziluze z EU
„Chtěli jsme být premianti, kteří mají jako první uzavřené ty různé přístupové kapitoly, ale možná se tolik nemluvilo o tom, co to všechno může znamenat,“ říká.
-
EU nám nebrání stát se ekonomickým tygrem. Dotace nejsou její hlavní přínos, upozorňuje ekonom
„Bylo naprosto běžné, že země na sebe uvalovaly cla. Už jsme skoro zapomněli, že by se to vůbec mohlo dít, je to úžasný benefit,“ uvádí Vít Hradil ze společnosti Cyrrus.
-
Debata o vstupu do EU probíhala jako účetní operace. Smysl členství nám uniká i dnes, říká politolog
Od vstupu České republiky do Evropské unie uplynulo 20 let. Mnohé otázky se opět otevírají v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.