EU nám nebrání stát se ekonomickým tygrem. Dotace nejsou její hlavní přínos, upozorňuje ekonom
Od vstupu do Evropské unie získala Česká republika z unijního rozpočtu o bilion a 120 miliard korun více, než kolik do něj zaplatila. Zvýšila se také kupní síla obyvatel a hrubý domácí produkt, přesto je pro řadu lidí členství zklamáním. „Od politiků často zaznívá, že musíme za každou cenu čerpat, vyčerpat a přečerpat, až má člověk dojem, že je to veletrh bazénů. Ale ve skutečnosti jde o to, zda ty dotace mají smysl,“ poznamenává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Upozorňuje také, že dotace mají vedle pozitivních efektů i odvrácenou stranu v tom, že pokřivují chování ekonomiky. Firmy a další ekonomičtí aktéři se totiž spíš snaží především splnit podmínky dotačních projektů: „A až ve druhém sledu, pokud vůbec, se zaměřují na to, zda má ta ekonomická aktivita nějaký smysl.“
Čtěte také
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza odhaduje, že zhruba třetinu evropských dotací jsme měli využít lépe a například místo rozhleden budovat silniční síť. Hradil přitakává, že Česko na budování infrastruktury čerpalo méně evropských peněz než třeba Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.
„Priority vždy deklarujeme před volbami a po volbách vysvětlujeme, proč se to nepovedlo. Nevím, jestli to politici opravdu vnímali jako prioritu. Druhá věc je, že i při největší vůli a dostatku peněz je u nás enormně obtížné postavit cokoli. Ve složitosti stavebního řízení se dostáváme na úroveň subsaharských států, které jsou dysfunkční a pomalu ani nemají obecní úřady,“ podotýká.
Švýcarská iluze
Výhody členství podle Hradila politici často ilustrují na příkladu dotací, protože skutečné ekonomické přínosy, zejména účast na společném evropském trhu a volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a lidí, jsou pro voliče příliš vzdálené.
„Bylo naprosto běžné, že země na sebe uvalovaly cla, protože tím sledovaly nějaké politické cíle či reagovaly na domácí poptávku. Pro příklady není třeba chodit daleko, třeba rozepře mezi Unií a USA za prezidentství Donalda Trumpa. Už jsme skoro zapomněli, že by se to vůbec mohlo dít, je to úžasný benefit,“ uvádí ekonom.
Čtěte také
Poukazuje přitom na to, že častým cílem mnohdy kritizovaných bruselských regulací je zajištění fungujícího volného trhu: „Ne vždy, ale často chce regulacemi dosáhnout toho, abychom si křivě nekonkurovali,“ doplňuje.
Z průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas vyplývá, že velká část Čechů by se chtěla přiblížit Švýcarsku, podle Hradila je ovšem obtížné si představit nám vzdálenější zemi, stejně jako je iluzorní si myslet, že by nám po vystoupení z Unie někdo umožnil neomezený přístup na svůj trh.
„Chápu, proč je to lákavá vidina. Zachovat si benefity, ale zbavit se nevýhod. My jsme ale nebyli žádným ekonomickým tygrem ani před vstupem do Unie. Nevím, kde v naší historii bychom našli příklady, kvůli kterým bychom si měli myslet, že nám Unie brání v oslnivém rozletu. Touto logikou by těmi tygry byla Albánie, Černá Hora nebo Srbsko, které ale s vědomím všech nevýhod o vstup usilují,“ zdůrazňuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Češi jsou 20 let v Evropské unii. Co nám členství přineslo?
Prvního května 2004 se Česko začlenilo mezi státy Evropské unie. Poslouchejte minisérii Radiožurnálu k výročí 20 let v EU od pondělí do středy v 8:50.
-
Jan Fingerland: Velký krok pro Bosnu, střední pro Unii
Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou a Hercegovinou. Její případné přijetí není z hlediska EU přinejmenším symbolicky zanedbatelné.
-
EU jsme si zdémonizovali sami, když jsme pochopili, že to není sám o sobě ráj na zemi, říká diplomat
Podle průzkumu agentury STEM pro ČRo se většina dotázaných cítí být Evropany, ale jen část z nich je spokojena s členstvím v EU. Proč není sedmadvacítka populárnější?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka