Opozice zneužívá mezigeneračního rozdělení. Změny penzí jejím voličům neuškodí, kritizuje exguvernér Rusnok

14. květen 2024

Inflace se v dubnu přiblížila 3 procentům a předčila tak odhady České národní banky. Z nárůstu cen, zejména u potravin, jsou překvapení i mnozí ekonomové. „Je evidentní, že se zastavil pokles inflace, který jsme sledovali od Nového roku. Ale není třeba ta měsíční data nějak zásadně přeceňovat. Důležitý je trend, který by měl inflaci ve zbytku roku udržet v rámci tolerančního pásma mezi 2,5 až 3 procenty,“ míní bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

U potravin se podle něj mohly se zpožděním projevit změny DPH z počátku roku, nebo jen obchodníci zkoušejí, zda zákazníci neunesou navýšení cen. Rusnok to dává do souvislosti se zhoršením kurzu a zvýšením cen v Polsku, kam řada Čechů jezdila nakupovat levné potraviny.

Meziměsíčně zdražily také služby, zejména v oblasti stravování a ubytování. Souvisí to s návratem zahraničních turistů a exguvernér očekává, že dál porostou, protože poptávka trvá a lidé jsou zvýšené ceny ochotni platit.

Čtěte také

Předpovídat inflaci je podle Rusnoka obtížné, zvláště po období velmi kolísavého inflačního vývoje, přičemž trefovat se na desetiny procenta pak přímo nemožné. Navzdory aktuálnímu nárůstu se ale již není třeba obávat opakování inflační vlny posledních dvou let.

„Byl to mimořádný souběh okolností, navíc česká ekonomika je podobně jako víceméně celá Evropa ve fázi stagnace. Pravděpodobnost silné poptávkové inflace je tak velmi nízká, a pokud nedojde ke zdražení nějaké klíčové suroviny – ropy nebo energií –, není důvod se obávat jejího návratu,“ ubezpečuje.

Zároveň prý nelze očekávat návrat k velmi nízkým úrovním inflace, na které jsme byli zvyklí před krizí. Domnívá se také, že centrální banka kvůli nejnovějšímu vývoji zpomalí snižování úrokových sazeb.

„Tipnul bych si, že už to tempo nebude o půl procentního bodu po každém zasedání, ale vrátíme se na klasickou čtvrtbodovou hodnotu. A dokonce je možné, že po některých zasedáních ke snížení nedojde vůbec. Záležet bude i na vývoji kurzu koruny,“ shrnuje.

V nouzi najdeš řešení

Pokud se budou úrokové sazby dál pohybovat okolo 5 procent, budou podle Rusnoka nanejvýš jen velmi pomalu zlevňovat hypotéky. Ty se už sice nevrátí na předcovidovou úroveň, pořízení vlastního bydlení s cílem, aby člověk ve stáří bydlel ve vlastním, ale přesto považuje za rozumné.

Zároveň kritizuje debatu o vládních změnách penzijního systému, které současná opozice slibuje zrušit, pokud se dostane k moci.

Čtěte také

„Bez těchto parametrických úprav bude systém méně udržitelný a budoucí generace dostanou relativně nižší důchody, než dostávají dnešní důchodci. To je mezigeneračně nesolidní, nesolidární a nespravedlivé. Zneužívá se mezigenerační rozdělení společnosti, je to velice špatně a je mi z toho smutno,“ přiznává Rusnok.

Dodatečné zdroje, o nichž hovoří opozice, lze prý získat jen vyšším zdaněním, přičemž jde řádově o desítky až stovky miliard korun ročně. Dále navíc porostou výdaje na obranu a stárnutí populace zvýší i tlak na zdravotnictví.

K tomu, že se vládě a opozici podaří najít shodu, je Rusnok skeptický: „Většinou nás až nouze naučila housti. Tak možná, až bude nejhůř... ale to je vždycky to nejdražší řešení. Kapku naděje si zachovávám, že až opozice případně zasedne do vlády a zjistí, jak vypadá výhled veřejných financí, tak dostane rozum a řeči o rušení něčeho, co vůbec neškodí jejím spíše starším voličům, ji přejdou,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.