Varianta delta se projevuje jako běžná rýma, ztráta čichu a chuti už není dominantní. Vědci zachytili i další variantu: delta plus

29. červen 2021

Každý den zdravotníci celosvětově naočkují více než 40 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Koronavirus ale stále hledá nové cesty, jak pronikat do lidských buněk. Teď se to daří variantě delta, která  byla poprvé rozpoznána v Indii. Varianta navíc dál mutuje. Podrobnosti má v dalším díle Koronafokusu vědecký reportér Štěpán Sedláček.

Pokud máte otázky související s covidem-19, můžete nám je zaslat na adresu covid@rozhlas.cz. Ve vysílání na ně odpovíme.

Delta se šíří výrazně rychleji, asi o 50 procent než varianta alfa, dříve známá jako britská. Zatím jde  dokonce o nejinfekčnější ze všech známých variant. Delta byla potvrzena ve zhruba 90 zemích světa, a to včetně Česka. Vakcíny jsou proti ní o něco míň účinné, ale v největším riziku jsou lidé, kteří nejsou očkováni.

Čtěte také

Molekulární biolog Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd tvrdí na základě vývoje v Británii, kde už je delta zcela dominantní a roste kvůli ní počet nakažených i riziko hospitalizace, odhaduje, že do konce léta zřejmě tato varianta převládne v celé Evropě.

„Doufejme, že už to množství naočkovaných nebo těch, kteří nemoc prodělali, bude dostatečně velké, aby postupný nárůst, kterému se nevyhneme, neměl dopad na hospitalizace a hlavně na úmrtí. Teď vyšla statistika, ze které je jasné, že ve Spojených státech už umírají výhradně nenaočkovaní lidé,“ říká Pačes.

Změnily se i příznaky

Infekce mutací delta vykazuje trochu jiné příznaky nemoci. Ze studie britských lékařů z King’s College London, kteří mapují příznaky pomocí mobilní aplikace s miliony dobrovolníků, vyplývá, že ztráta čichu a chuti už nepatří mezi nejobvyklejší příznaky. Častější je rýma a symptomy lehce zaměnitelné s běžným nachlazením.

Čtěte také

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje několik desítek případů delta varianty i u nás. Ale vzhledem k omezené sekvenaci v minulých měsících nemáme přesný obrázek o jejím výskytu.

Podle odborníků je přitom teď třeba nutno sekvenovat a provádět takzvané diskriminační PCR testy, trasovat kontakty a včas podchytit lokální ohniska. Jinak může hrozit nárůst nakažených. A s tím i zpřísnění opatření či omezení cest do zahraničí.

Cestování pro naše občany může být třeba na konci prázdnin obtížnější. Když se tady varianta delta v červenci trochu rozjede.
Jan Pačes

„Cestování pro naše občany může být třeba na konci prázdnin obtížnější, to už by se mohlo stát. Když se to tady v červenci trochu rozjede, tak v srpnu možná už začnou být někteří opatrní,“ míní Pačes s tím, že opatrnější by mohlo být třeba Chorvatsko.

Čtěte také

Šíření delty už teď řeší řada států. Například Portugalsko oznámilo, že v zemi je tato nebezpečnější varianta už dominantní, a nařídilo povinnou karanténu pro všechny neočkované britské turisty. Cesty Britů omezilo i Španělsko, Německo omezuje cesty z Portugalska a Ruska, kde se nová varianta také šíří. Podobně převládá tato mutace v USA či Indonésii. Dvoutýdenní lockdown vyhlásili už i v australském Sydney.

Delta plus

Vědci navíc zachytili ještě obávanější delta plus variantu, což je lehce pozměněná varianta delta poprvé rozpoznaná letos v dubnu.

Čtěte také

„Má navíc mutaci, která jsme viděli u variant u beta a gama varianty. Víme, že může navíc ovlivnit schopnost protilátek zneškodnit virus. Proto je tu obava, že by tento kmen viru mohl být ještě smrtelnější, protože by mohl být odolnější vůči lékům a vakcínám. Dobrá zpráva ale je, že zatím bylo na světě objeveno jen velmi málo případů,“ vysvětluje hlavní vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumya Swaminathanová.

Doporučuje proto sekvenování. Potřebujeme také více studií, které objasní, jak přesně se delta s dodatečnou mutací liší. Na tom teď pracujeme,“ dodala. 

Delta plus byla zatím identifikována v nejméně 11 zemích včetně Indie, USA, Británie, Portugalska, Polska nebo Ruska.

Zeptejte se redaktorů Českého rozhlasu na dění kolem epidemie covidu-19 v Česku i vy. Otázky posílejte na covid@rozhlas.cz, odpovíme na ně ve vysílání Plusu. 

Poradnu Koronafokus vysíláme od pondělí do pátku v 9:15.

autor: Štěpán Sedláček
Spustit audio

Související