Urychlovač pod pražským Vítkovem sterilizuje lékařské pomůcky. Najdete ho v někdejším krytu

20. duben 2020

Odborníci umějí v urychlovači připravit podmínky tak, že dokonale sterilizuje i pomůcky původně určené k jednorázovému použití.

Většina šedých dveří, které míjíte při průchodu tunelem pod pražským vrchem Vítkov, vede do krytů civilní obrany. Za jedněmi z nich se ale skrývá tajemství: elektronový urychlovač Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Urychlovač Mikrotron MT25

Tato laboratoř nabídla zdravotnickým zařízením, že si v urychlovači Mikrotron MT25 mohou ionizujícím zářením zdarma sterilizovat lékařské pomůcky, původně určené pro jedno použití. Mohou být zhotoveny z plastických hmot, textilií, pryže nebo buničiny.

Laboratoř ukrytá ve skále

„Této části krytu se říkalo ‚úložiště mrtvol‘,“ popisuje David Chvátil, vedoucí mikrotronové laboratoře. „Ústav tu má pracoviště od druhé poloviny 70. let. Místo ve skále, která záření odstíní, se nabízelo.“ Mikrotron totiž pracuje s maximální energií 25 megaelektronvoltů. Mezi ním a místností obsluhy stačilo vybudovat zhruba 2,5 m betonového stínění. „Jinak je kolem nás skála,“ dodává Chvátil.

Čtěte také

Dvoje olověné dveře, které vedou skrz betonovou stěnu k urychlovači, jsou ekvivalentem 2,5 metru betonu. Obsluha při provozu urychlovače tak sedí v místě, kde nedochází k radiaci.

Mikrotron je kruhový elektronový urychlovač, na délku má asi pět metrů a začíná právě kruhovou urychlovací komorou. „V ní je homogenní magnetické pole a dutinový rezonátor,“ vysvětluje Chvátil. „Uvnitř něj je katoda, která emituje elektrony. Elektron vykonává kruhový pohyb, takže po každém oběhu získává vyšší a vyšší energii a tento svazek je pak elektrovodem vyveden ven. Tam už jsou připravené věci pro ozařování.“

Dokonalá sterilizace

Při sterilizaci jsou materiály v hermeticky uzavřeném obalu a skrze něj záření jeho obsah sterilizuje. Trvá to jen několik desítek minut a věci zůstanou do porušení obalu sterilní. „Do svazku elektronů můžeme na speciální zařízení ve tvaru otevřeného válce pověsit až několik stovek roušek nebo filtrů do respirátorů,“ popisuje Chvátil.

„Elektrony, které ke sterilizaci používáme, mají v běžných materiálech dolet několik centimetrů. A na jakékoliv typy předmětů určených ke sterilizaci si dokážeme připravit podmínky. Výsledkem bude jejich dokonalá sterilnost.“

Na karuselu je připraven lékařský materiál k ozařování

Urychlovač slouží za běžných podmínek například ke kalibraci nových typů detektorů pro kosmický výzkum. „V poslední době jsme ale dělali třeba i analýzu pravěkého náramku. Pracovníci karlovarského muzea potřebovali určit jak jeho stáří, tak materiál, ze kterého byl vyroben. Po ozáření a určení prvků, ze kterých je složen, jsme artefakt opět vrátili neporušený. To archeologové velmi ocenili,“ směje se Chvátil.

autoři: Eva Kézrová , mrk
Spustit audio

Související