Únor 1989: Zemětřesení u spisovatelů
K zemětřesení u spisovatelů došlo v únoru 1989 na zasedání Ústředního výboru Svazu československých spisovatelů. Svých funkcí se tam vzdalo normalizační vedení svazu, především jeho předseda Jan Kozák.
Šlo o neblaze proslulý profesní svaz, ve kterém umělecké vlohy hrály do té doby malou roli a který od počátku 70. let tvořil jen jednu z mnoha převodových pák vládnoucí KSČ.
V dokudramatu spisovatel a uvědomělý komunista Kozák sedí před začátkem zasedání ve své pracovně a připravuje si projev. Zcela nečekaně do místnosti vstupují jeho kolegové, spisovatelé Michal Černík, Josef Šimon a Josef Peterka...
Dokudrama napsal Eduard Burget. V režii Martiny Schlegelové účinkovali: Jiří Untermüller, Tomáš Drápela, Tomáš Kobr, Pavel Oubram a Václav Švarc. Dokudrama vzniklo v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu.
Role svazu spisovatelů
Přestože k oficiálnímu odstoupení předsedy Svazu československých spisovatelů Jana Kozáka došlo až na konci února 1989, fakticky proběhla výměna normalizačních představitelů o něco dřív.
Jakou roli svaz spisovatelů dlouhodobě hrál a co plánovalo nové předsednictvo, zjišťovala redaktorka Zuzana Marková u Pavla Janouška z Ústavu pro Českou literaturu Akademie věd.
Související
-
Únor 1989: Havel v Londýně – zatím ke čtení
Během tzv. Palachova týdne byl 16. ledna 1989 za účast na demonstraci zatčen Václav Havel. Odsouzen byl k 9 měsícům vězení, po odvolání mu byl trest snížen na 8 měsíců.
-
Leden 1989: Burda bude! Proč se strana rozhodla vydávat českou verzi legendárního časopisu?
Dne 14. ledna 1989, těsně před dramatickými událostmi Palachova týdne, přinesl stranický deník Rudé právo zprávu, která potěšila především všechny praktické české ženy...
-
Rok 1973: Píseň jako politikum. Jak to bylo s Festivalem politické písně Sokolov
S pádem komunistického režimu v podstatě zmizela z české hudební scény „angažovaná píseň“. Jejím symbolem byla po šestnáct let kytara zakončená sevřenou pěstí.
Starší díly
Nejnovější díly
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.