Trump bude usilovat o znovuzvolení, z republikánů se po volbách stala jeho strana, říká Joch

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dá se považovat vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách roku 2016 jako svého druhu anomálie?
0:00
/
0:00

Americký prezident Donald Trump označil výsledek republikánů ve volbách do Kongresu za fantastické vítězství a velkou výhru. Je tomu ale skutečně tak, když demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů?

„Donald Trump tak označuje i věci, které až tak velkým úspěchem nejsou. Ale čekalo se, že volby dopadnou pro republikány výrazně hůře. Ze strany demokratů to možná bylo přání otcem myšlenky, vzhledem k množství skandálů, kterými je Trump opředen,“ míní Jakub El-Ahmadieh z Univerzity Karlovy.

Trumpova slova o obrovském volebním úspěchu jsou příliš optimistická, tvrdí Jan Švejnar

Ekonom Jan Švejnar

Jak hodnotí výsledky amerických voleb ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar?

Podle Romana Jocha se republikáni po volbách stali Trumpovou stranou. „Jeho největší kritici v Senátu se rozhodli nekandidovat, nebo v případě Sněmovny reprezentantů nebyli zvoleni. Trump má nyní ve straně velkou podporu a jednoznačně bude chtít usilovat o znovuzvolení,“ předpovídá ředitel Občanského institutu.

K tomu ale bude Trump muset přestat odpuzovat část republikánského elektorátu. Volby prý ukázaly, že jeho agresivní rétorika popuzuje umírněné a bohaté republikány z předměstí velkých měst, a především pak vzdělané ženy.

Trumpovu další kandidaturu by mohlo ovlivnit i vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby. Podle amerických médií se chýlí k závěru práce vyšetřovacího týmu pod vedením Roberta Muellera, který ale před kongresovými volbami zachoval mlčení.

„Uvidíme, jaký bude obsah Muellerovi zprávy. Je ale nutno říci, že se jako bývalý ředitel FBI zachoval velice profesionálně, když před volbami nic nezveřejňoval a neovlivňoval je,“ chválí Joch.

Připouští sice, že republikáni by se mohli od Trumpa začít odvracet, pokud by ve zprávě bylo něco jednoznačně diskvalifikujícího, zatím ale takové indicie neexistují. „Nemyslím si, že by se podařilo prokázat spolupráci Trumpovy kampaně s Ruskem, k té podle mě nedošlo,“ domnívá se Joch.

Spustit audio
autoři: Jan Burda , ert

Odebírat podcast

Související