Trumpova slova o obrovském volebním úspěchu jsou příliš optimistická, tvrdí Jan Švejnar

7. listopad 2018

Jak hodnotí výsledky amerických voleb ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar?

Volby Trumpa nezmění. Kulturní války budou pokračovat, předpovídá Michael Žantovský

Donald Trump

Spojené státy americké se chystají na volby do obou komor Kongresu. Komentátoři označují tyto volby také za referendum o Donaldu Trumpovi. Bude muset americký prezident změnit svou politiku, jestli republikáni ztratí dosavadní parlamentní většinu?

„Volební účast byla značná a ukázalo se, že země je rozpolcená,“ tvrdí Švejnar. „Trumpovi republikáni udrželi a dokonce posílili svou většinu v Senátu. Ale schopnost rozhodovat o všem i v dolní sněmovně už ztratili,“ dodává.  

Pro vládnutí prezidenta Donalda Trumpa tak výsledky znamenají komplikace, přesto je už na sociálních sítích označil za obrovský úspěch. „Taky je ale pravda, že prezident sám v kampaní mnohokrát řekl, že tyto volby byly o něm a jeho vládnutí. Zapomínat nesmíte ani na aktuální a velmi dobrou ekonomickou situace a nízkou nezaměstnanost. To všechno dohromady totiž vždy určuje, jak se nakonec voliči zachovají.“  

Bude to mít těžší

Trumpova slova o obrovském úspěchu by pak Švejnar sám nepoužil. „Je to až příliš optimistický výrok, protože jeho úspěch je pouze částečný. Doposud tady měl svou republikánskou stranu, která s ním držela prakticky ve všem. Teď musí začít spolupracovat.“ V mnoha případech pak samotná volba prý ani nebyla referendem o Trumpovi. „Lidé prostě volili podle toho, co se má dál dít přímo v jejich regionu, městě. To obzvlášť platí u volby guvernérů a částečně i u reprezentantů.“  

Švejnara pak ani moc nepřekvapila struktura voličů, která je dost podobná, jako při prezidentských volbách. „Příznivce Trumpa najdete spíš na Středozápadě, mezi staršími lidmi a mezi bílými muži. Mladí lidé ve městech a na předměstích hlasovali většinově pro demokraty, stejně jako ženy, které ale mnohem víc než minule hlasovali pro opoziční stranu.“  

Trumpovi se vládnout nedaří

V historii Spojených států prý najdete příklady prezidentů, kteří nebyli schopni prosadit vlastní politiku ani při většině v Kongresu. „Trump je ale byznysmen, který se bude snažit najít cestu, aby něco z jeho myšlenek proniklo dál. I když teď za to bude muset něco pustit.“ Přitom největší šanci něco prosadit mají američtí prezidenti obvykle v prvních dvou letech, které už má ale Trump za sebou. Co se mu tedy podařilo?  

„Zatím toho moc nebylo. Vlastně ani neměl příležitost zrušit tolik diskutovanou reformu zdravotnictví Obamacare. Začal ji aspoň rozmělňovat, ale je otázka, kam až půjde. On své první dva roky nevyužil. Ale stejně na tom byl i Barack Obama, který taky měl své demokraty v obou komorách.“       

Dělá expanzivní fiskální politiku demokratického typu

HLASUJTE: Mohlo by po volbách do amerického Kongresu dojít i k odvolání Donalda Trumpa?

Donald Trump (2018)

Zajímají vás výsledky voleb do Kongresu Spojených států? Američané rozhodovali o jménech nových zástupců do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

Donald Trump ale teď rozhodně není ani bezzubý, protože vládnout může sám, a taky to dělá, pomocí prezidentských dekretů. „Vzpomeňte na jeho antimigrační dekrety a tahanice se soudy. Nikdy ale nesmí překročit duch ústavy. V neposlední řadě bude do konce volebního období chtít ještě jednu důležitou věc – investice do infrastruktury. A na to bude potřebovat i souhlas dolní komory.“

Na republikánském lídrovi je ale podle Švejnara zajímavé, že vede velmi expanzivní fiskální politiku, která se spíš očekává od demokratů. „Ale už od dob Ronalda Reagana jsou to republikáni, kteří způsobují rozpočtové schodky. Když se nad tím zamyslíte, tak v 90. letech, za vlády demokrata Billa Clintona, zas došlo k rozpočtovému přebytku. Takže se pomalu stírají i tyto stoleté rozdíly,“ dodává Jan Švejnar.  

autoři: Michael Rozsypal , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.