Jan Macháček: Trump kombinuje tvrdou rétoriku a pragmatické ústupky

6. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Donald Trump

Jak dopadnou právě probíhající americké volby do Kongresu a části Senátu zatím nevíme, ale kdo si myslí, že se v americké politice – především v té zahraniční - po volbách najednou něco zásadního změní, je asi spíše na omylu.

Koneckonců říkal to Bill Clinton, když stejné volby v roce 1994, v polovině jeho prezidentování, přinesly do Washingtonu republikánskou tsunami: „Americký prezident je vždycky důležitý.“

Jan Bednář: Spojené státy jdou k volbám hluboce rozdělené

Americká společnost se zdá být rozdělená více než kdy v minulosti

V okamžiku kongresových voleb v polovině funkčního období prezidenta Donalda Trumpa se Spojené státy nacházejí ve zvláštním rozpoložení.

A ať se nám to líbí nebo ne, zůstane důležitý i Donald Trump, a jeho řekněme originální či nové přístupy k zahraniční politice budou pokračovat.

Amerického prezidenta čeká hned po volbách několik významných testů. V Paříži se v neděli na oslavách 100 let od konce 1. světové války uvidí se 60 státníky, ale nejvíc očekávání je spojeno s jeho ohlášenou schůzkou s Vladimirem Putinem.

Poslední summit s Putinem v Helsinkách se Trumpovi ovšem vůbec nepovedl. Lze považovat za fiasko, že americký prezident sám zpochybnil informace vlastních tajných služeb o tom, že se Rusové vměšovali do amerických prezidentských voleb.

Velký a skvělý a nejlepší „deal“

Trump si nemůže odcizit svoje republikánské spojence. Vůči Rusku si už nemůže dovolit žádné ústupky a zároveň potřebuje zařídit kooperaci s Ruskem alespoň v jedné oblasti – v Sýrii, s Iránem, možná si na Rusku vynutí nějaký ústupek s Ukrajinou.

Luboš Palata: Pokud je Trump nemoc, demokracie USA se z ní uzdraví. Ale asi ne zítra

Volby do amerického Kongresu

Americké volby do Kongresu, které pravidelně přichází v polovině prezidentského období amerických hlav států, jsou tentokrát sledovanější, než kdykoli předtím.

Hned 30. listopadu Trump míří na zasedání skupiny G20, odkud minule odjel dřív kvůli neshodám ohledně pařížské klimatické dohody a kritice protekcionistických návrhů. Bude-li Trump po volbách oslaben, bude nucen deeskalovat ochodní válku s Čínou. Bude-li posílen, možná naopak ještě přitvrdí.

Uvídíme zkrátka brzy, jaké má meze Trumpova stupňující se protičínská rétorika. Trump přece potřebuje Čínu také k tomu, aby mu pomohla krotit a hlídat Severní Koreu a její případné spády. Nebo se Trump bude spoléhat na osobní vztahy se severokorejským lídrem Kim Čong-unem, do kterého se - jak řekl - „zamiloval“. Pokud bude Trump oslaben, může toho KLDR využít a začít si klást další a další požadavky.

Ať už dopadnou tyto volby jakkoli, svým způsobem se Donald Trump může považovat za úspěšnějšího, než se tak nějak obecně čekalo. Pozměnil a rychle uzavřel novou obchodní dohodu s Kanadou a Mexikem. V oblasti obchodu se dohodl také s Japonskem a Jižní Koreou.

Jan Macháček

Posílil americkou vojenskou přítomnost v Polsku a v Pobaltí. Islámský stát už nemá svoje vlastní územi. Trump zrušil dohodu s Iránem, díky výjímkám pro velké země se ale vývoz iránské ropy spíše paradoxně zvýší.

Trump zjevně kombinuje tvrdou rétoriku a pragmatické ústupky. Na konci dne vždy potřebuje něco, o čem řekne, že to je velký a skvělý a nejlepší „deal“ či dohody. A snížení daní americkou ekonomiku nakoplo, v krátkodobém horizontu tedy určitě.

autor: Jan Macháček
Spustit audio