Talent je drzý a dokáže být arogantní. Až zkušenost člověku našeptá, ať není tak namyšlený, přiznává režisér Deák

1. červen 2023

„Je veselé a zábavné poslouchat herce, když o vás mluví. Mě to strašně baví – a když vás mají rádi, tak si z vás umí dělat úžasnou legraci. To rád poslouchám, protože se vidím z jiného úhlu,“ popisuje režisér a umělecký šéf Vinohradského divadla Juraj Deák. „Při práci jsem asi hodně temperamentní, někdy trpělivý, někdy ne. Taky jsem občas nepříjemný, provokuji, ale snažím se, aby to ty mé herce vždy bavilo. Aby věděli, proč se co děje,“ dodává.

Čtěte také

„A někdy, když je herec flink – což v našem divadle samozřejmě není nikdo –, tak mě to dokáže velmi rozzuřit. Zamlada jsem měl různé excesy, ale čím jsem starší, tím víc vím, že exprese a intenzita nejsou jedinou cestou k výsledku.“

Deák dodává, že jemu osobně pomáhá režisérská zkušenost. „Protože talent je drzý, neokrouhaný a dokáže být i arogantní. Ale čas a zkušenost vám někdy našeptává, ať nejste takový namyšlený. Ale je to tak, že talent vás někdy donutí až k excesům, které nejsou pro ostatní až tak příjemné.“

Režisér Deák také pozoruje, že diváci dnes vyhledávají hlavně komedie. Svět se velmi zkomplikoval a zřejmě nechtějí vidět problémy světa na jevišti. Hovory moderuje Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.