„Strávili jsme nádherný den na Krymu.“ Fenomén propagandistických cest organizovaných nacisty
Také v roce 1942 pokračovaly v nacistické režii propagandistické cesty vybraných jedinců z protektorátu na okupovaná východní území. Účel byl jasný: přivézt si domů patřičně ideologicky podbarvené dojmy a zkušenosti a podělit se o ně s posluchači.
V archivu Českého rozhlasu se dochoval rozhovor redaktora Josefa Cincibuse jednak s kolaborantskými novináři Rybou a Wernerem, jednak se zástupcem „prostého dělnictva“. Tyto rozhovory byly žánrem samy o sobě. Mluvit s aktivistickými novináři nebyl pro Cincibuse jistě žádný med, ale přesto mají rozhovory až dadaistický nádech.
Čtěte také
Oba šéfredaktoři kolaborujících českých novin si například pochvalují, jak se jim cesta vydařila a co všechno stačili za 18 dní vidět: Kyjev, Charkov, Sevastopol a Oděsu. „Strávili jsme nádherný den na Krymu,“ dodává jeden z nich. „Mohli jsme se podívat do obce, toulat se, vidět, co kdo chtěl, promluvit si s obyvatelstvem a přečíst si vyhlášky.“
Lepší obraz SSSR
Dalším zpovídaným byl zámečník, který se v delegaci ministra Moravce seznamoval se sovětskou realitou. Účelem opět bylo vylíčit zaostalost a bídu, s jakou se cestovatelé při návštěvách dílen, loděnic či továren setkali, a srovnat ji s protektorátní realitiou a s technologickou převahou německého nebo protektorátního průmyslu.
Účinek na posluchače byl nejspíš mizivý, paradoxně tato líčení mohla účinkovat spíš naopak. I tam, kde kolaborantší novináři líčili poměry na východě v zásadě pravdivě (jako například při odhalení katyňského masakru v roce 1943), lidé pochopitelně jejich zprávám nevěřili.
Protektorátní propaganda tak v posledních válečných letech paradoxně přispěla k lepšímu obrazu reality Sovětského svazu, než odpovídal skutečnosti. S historikem Petrem Hlaváčkem podrobnosti rozebírá redaktor Pavel Hlavatý.
Související
-
Reportáž z vokovické zbrojovky: idylické tlachání v závodní kuchyni i sociální vymoženosti
Na těch, kdo budou v klidu pracovat a držet disciplínu, nebudeme šetřit. Taková byla v kostce politika nacistické správy za protektorátu vůči dělníkům.
-
Pracovní tábory v župě Sudety. Smrt tu našli váleční zajatci i totálně nasazení
Průmyslové severozápadní pohraničí, které se po mnichovské dohodě stalo součástí župy Sudety, bylo v období války místem, kam přicházeli lidé ze všech okupovaných zemí.
-
Ze čtyř kousků zimního prádla věnoval tři Wehrmachtu. Jak probíhala takzvaná Winterhilfe?
Takzvaná Winterhilfe neboli zimní pomoc pro německé vojáky na frontě byla jednou z vynucených akcí, kterým byli lidé v protektorátu v letech druhé světové války vystaveni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.