Starší lidé potřebují uklidnit duši. V záplavě informací se neskutečně těžko orientují, přiznává Lorman ze seniorské organizace Život 90
Obchody i pošta jsou od dnešního dne pro seniory otevřeny mezi 10.–12. hodinou. Rozhodla to ve středu vláda s tím, že tyto dvě hodiny patří těm nejohroženějším, tedy lidem starším 65 let. Ty mladší může ochranka z obchodu vykázat s tím, aby si přišli nakoupit později.
Jan Lorman, ředitel a zakladatel organizace Život 90, která zastupuje zájmy seniorů, ve vysílání Českého rozhlasu Plus za toto rozhodnutí vlády děkuje. Už dnes se ale množí názory, podle kterých zrovna 10.–12. hodina nebyla zvolena dobře.
Aktualizováno: Vláda nakonec včera (19. března) oznámila, že upravuje otevírací dobu pro seniory na 7:00 až 9:00 hodinu. Ve stejném čase pak mohou nakupovat i handicapování, tedy lidé s průkazem ZTP, a to včetně doprovodu (s průkazem ZTP/P).
„Mohu říct, že mnozí starší nedospí a jdou nakupovat brzy ráno. Ale v tuto chvíli bych to opatření už nechal, abychom si něj zvykli – a myslím, že si zvykneme. (Důležité je), aby se staří lidé v bezpečnějším prostředí dostali ke zboží, které potřebují.“
Zvládáme to, někteří těžce
Jak vlastně starší lidé zvládají nouzový stav a množství informací, které teď kolem sebe máme? „Mnozí velmi těžko,“ odpovídá Lorman. Taky Život 90 zveřejnil už asi před 10 dny krizovou linku, kde se lidé mohou na všechno ptát. Bezplatné číslo zelené linky je 800 157 157, e-mail: seniortelefon@zivot90.cz.
„Dnešní záplava informací vede k tomu, že se v tom člověk neskutečně těžko orientuje. Co vlastně platí, co je správně (a co není). I v tuto chvíli potřebuje spousta starších ty správné informace, které uslyší od autorit. Co nám chybí, aby v televizi nebo v rozhlase vystoupili obecně uznávané osobnosti, třeba jako byli dřív Jan Werich nebo Miroslav Horníček. Lidé, kteří by nám dokázali uklidnit duši. Přivést nás na myšlenky, že to tak zkrátka je a že tady máme nebezpečí, ale ta bývala i dřív.“
Starší lidé potřebují, aby se z toho děsu, neviditelného, malinkého nesmyslu, strachy třeba i zbytečně nezhroutili.
Jan Lorman, Život 90
Starší chodí nakupovat dřív
Časové rozmezí zvolené pro nákup seniorů překvapilo obchodníky. „Jsme z toho trochu na rozpacích. Kdyby to vláda dopředu konzultovala, tak bychom jí řekli, že důchodci jsou zvyklí nakupovat většinou brzy ráno, takže větší smysl by měl čas třeba mezi 8.–10. Ale když už takto rozhodla, tak se většina určitě naučí vyhrazený čas dodržovat, protože lidé budou vědět, že je to to nejrozumnější, co mohou dělat,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Čtěte také
Předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu ČR a Svazu českých a moravských spotřebních družstev – COOP Pavel Březina má obdobný názor.
„Personál i malých prodejen je na to připravený a bude kontrolovat, jestli se v prodejnách pohybují lidé nad 65 let. Může to být ztíženo tím, že lidé musejí mít zakrytý obličej, ale my očekáváme toleranci a dodržování pravidel. Zaznamenali jsme ale v prodejnách, že si zákazníci vynucovali od prodavačů zakrývání obličeje ještě před tímto nařízením, a lidé to dodržovali. V tom jsme předběhli i jiné země. V menších prodejnách se lidé znají a už dávno si to mezi sebou vysvětlili.“
Panika? Vždy, když něco rozhodla vláda
Jak pak Březina hodnotí panické vykupování obchodů? „Obecně platí: čím větší prodejna, tím větší panika. Lidé si brali zboží po kartonech, takže pak docházelo k rychlejšímu vykoupení nějakého druhu potraviny. Vždy poté, co vláda přinesla nějaké nové, zásadní rozhodnutí, které vzbudilo mezi lidmi strach, brali prodejny útokem.“
Čtěte také
Všechno zlé je ale i pro něco dobré. Oceňuje veřejnost jejich práci?
„Očekával bych, že to občas ocení stát. Třeba že občas zmíní, že ti, co jsou na prodejnách, ale i v celém potravinovém řetězci, dělají vše proto, abychom v republice měli co jíst. Od zemědělců po zpracovatele, potravinářské firmy, distribuci až po prodejny a jejich personál. Očekával bych od státu, že těmto lidem určí prioritu a pokud přijde nějaká dodávka ochranného materiálu (roušek), tak budou lidé z potravinového řetězce upřednostněni,“ dodává.
Víc si poslechněte v audiozáznamu. Ptal se Jan Bumba.
Související
-
Herečky podporují seniory v nošení roušek
Český rozhlas Olomouc se ve středu připojil k nařízením vlády a k obecnému doporučení nosit pokrývku úst a nosu kdekoli na veřejnosti.
-
Česká televize nečekaně spustí kanál ČT3, zaměří se na seniory
ČT3 bude dostupná v terestrickém vysílání DVB-T2, objevit se má také na satelitu a v sítích kabelových operátorů. Prozatím půjde o provizorní vysílání.
-
Podpoř v této nelehké situaci seniory! Za jeden zakoupený oběd nasytíš jednoho staršího člověka
Startuje projekt Kup si oběd domů a my za tebe nasytíme babi a dědu! Kampaň pomůže starším lidem, kteří jsou ohroženi koronavirem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.