K panice z čínského koronaviru není důvod, u nás zabíjí „běžná“ chřipka, upozorňuje lékařka
Přes 100 mrtvých a skoro 5 tisíc nakažených. Bilance nového koronaviru v Číně z dnešního rána. Několik desítek případů je potvrzeno i mimo Čínu, oběti ale jinde hlášeny nejsou.
V Evropě se koronavirus objevil ve Francii a Německu, v Česku se žádné z podezření nepotvrdilo. I tak ale lékárny potvrzují enormní poptávku po rouškách a antibakteriálních gelech.
Čtěte také
„Nemohu nikomu bránit, aby si roušku kupoval, ale vzhledem ke kvalitě zdravotnictví na evropském kontinentě si myslím, že k panice není důvod,“ ubezpečuje Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu.
Připouští, že rouška může snížit riziko přenosu patogenu z nemocného na zdravé, ochrana ale není 100%.
Nosit by ji měly – pokud vůbec – rizikové skupiny obyvatel, jako jsou těhotné ženy, starší lidé nebo osoby se sníženou imunitou a chronickým onemocněním.
Víc zabíjí „běžná“ chřipka
Fabiánová upozorňuje, že na „běžnou“ chřipku jen v Česku ročně zemře přibližně 1500 lidí. „Chřipka zabíjí, není to běžné respirační onemocnění a může mít velmi závažné komplikace.“
Proti chřipce sice existuje vakcína, proočkovanost je ale u nás velmi nízká. Lidé si prý na chřipku zvykli a berou ji jako běžné onemocnění.
V aktuální chřipkové sezóně je velice těžké obě onemocnění rozlišit. Příznaky jsou na začátku stejné: kašel, teplota, dušnost.
Kateřina Fabiánová
Způsob šíření nového onemocnění zatím není potvrzený. U jiných koronavirů ale platí, že se nejčastěji přenáší kapénkami a čerstvě potřísněnými kontaminovanými předměty. SARS se navíc přenášel i fekálně-orálním přenosem, tedy kontaminovanýma rukama. „Platí mýt si ruce a dbát na hygienu,“ zdůrazňuje Fabiánová.
Čtěte také
„Mohl by mít podobné způsoby přenosu. Víme, že má ze 65 % podobnou strukturu jako SARS a z 95 % s tzv. netopýřím koronavirem,“ dodává.
Fabiánová nepředpokládá, že by nový koronavirus sám od sebe vymizel. Jeho předpokládaným zdrojem je totiž nějaké zvíře, se kterými lidé přicházejí do čím dál užšího kontaktu. A v Číně se využívá široká škála divokých zvířat, ať už v tradiční medicíně nebo k jídlu.
V případě SARS se lidé zřejmě nakazili od cibetek a psíků mývalovitých, původním zdrojem pak mohli být netopýři nebo kaloni. Ti zřejmě jsou i za koronavirem MERS, který na člověka přenesli velbloudi.
Kdy se podaří přijít s vakcínou? Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala.
Související
-
Jak vypadá život ve zhruba deseti čínských městech v karanténě?
Největším čínským městem v karanténě je hlavní město provincie Chu-pej, kde nákaza vypukla. Lidé kritizovali úřady, že zanedbaly zásobování, to se ve Wu-chanu zlepšuje.
-
Wuchanský koronavirus a jeho příznaky, šíření a léčba. Jak s nebezpečnou nemocí bojovat?
„Je velmi pravděpodobné, že celá řada osob, které byly nebo budou novým koronavirem infikovány, nebude mít žádné příznaky,“ říká pro iROZHLAS.cz epidemiolog Petr Pazdiora. Jak koronavirus léčit?
-
Formuláře, cedule a kontroly. Jaká jsou opatření proti koronaviru na letišti v Praze?
Pražské letiště pro lety z rizikových destinací vyčlenilo dvě přepážky, častěji se dezinfikují a nově jsou na nich přítomni pracovníci, kteří mají vizuálně kontrolovat zdravotní stav cestujících.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.