Svobodná, krásná, inspirující i nešťastná. Poslechněte si o osudu hraběnky Sidonie Nádherné
Vzdorovala konvencím, milovala muže i svou rodinu a pečovala o zámek ve Vrchotových Janovicích. Cestovala a zvažovala, jak skloubit lásku a manželství se svou vlastní svobodou a sebeurčením. Baronka Sidonie Nádherná (1885–1950) hledala v turbulentní polovině 20. století své místo a našla ho na zámku, z něhož udělala místo setkávání pro umělce a myslitele. A pak o něj přišla, stejně jako o své drahé. Poslechněte si její životní příběh.
Sidonie Amalie, svobodná paní Nádherná z Borutína, se narodila do konzervativního 19. století a milující rodiny. Harmonické soužití manželů Nádherných, Sidonie a jejích dvou bratrů záhy narušila nemoc a smrt.
Navzdory zármutku se ze Sidonie stala působivá mladá dáma, která se dokázala prosadit a vybočit ze společenských konvencí. Toužila po uměleckém i společenském dobrodružství, a tak nazačátku 20. století začala cestovat.
Tak se seznámila se svým blízkým přítelem Rainerem Mariou Rilkem i mnoha ctiteli. Lásku a vášeň našla ve svérázném spisovateli Karlu Krausovi, přesto se rozhodla provdat za jiného muže.
Vlastní neklid i turbulentní válečné změny přivedly hraběnku zpět do Vrchotových Janovic, kde jako by se zvelebováním zámku kvetla i její duše.
Přesto ji tam našla smrt a s nástupem nacismu se nebe nad zámkem a jeho překrásnou zahradou zatáhlo. Nejdřív chtěli hraběnčin majetek zkonfiskovat Němci, následně se to podařilo komunistům.
Sidonie Nádherná zemřela v britském exilu, pět dekád poté ale byly přece jen její ostatky uloženy v rodinné hrobce na milovaném zámku.
Alena Wagnerová je česká spisovatelka, publicistka a historička, která píše v češtině i němčině. Narodila se 18. května 1936 v Brně. Vystudovala biologii a pedagogiku na Masarykově univerzitě, později se však zaměřila na divadelní vědu a literaturu.
Po emigraci do Německa v roce 1969 se věnovala problematice genderové rovnosti.
Kromě literatury faktu tvoří i v oblasti orální historie. Její projekty mapují poválečné česko-německé vztahy a osudy německých antifašistů. Dlouhodobě se zabývá biografií Mileny Jesenské a rodinou spisovatele Franze Kafky.
Literární styl Aleny Wagnerové je unikátní kombinací dokumentárních prvků proložených osobními úvahami. Dnes žije střídavě v německém Saarbrückenu a v Praze a stále aktivně přispívá do českých periodik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.