Trump slíbil dohodu, dostane ji. Na Kyjev potřebuje páku, říká republikán vozící sanitky na Ukrajinu

13. březen 2025

Prezident Donald Trump promlouvá k té části Ameriky, která si myslí, že se dnes Spojené státy svou podporou Ukrajiny zapojily do nekonečné války stejně jako v Iráku a Afghánistánu, je přesvědčený Jan Surotchak, dlouholetý ředitel pro spolupráci s Evropou z Mezinárodního republikánského institutu. „Trumpovi jde o uzavírání dohod. Do hlavy mu nevidím, ale podle mě si myslí, že od chvíle, kdy Ukrajinci vytlačili Rusy od Kyjeva, se nic moc nezměnilo,“ říká v Interview Plus.

Vaše organizace si klade za cíl šířit ve světě svobodu a demokracii a stavět se proti autokraciím včetně Ruska. Stojíte za sbírkou, díky které teď povezete na Ukrajinu několik sanitek. Můžete říct, o co přesně jde?

Bude to už potřetí, co tam takhle pojedu. Tady ve Spojených státech existuje organizace Ukraine Focus. Funguje ale taky v Kyjevě. Stojí za ní Brock Bierman, který působil v administrativě Donalda Trumpa a chce pomáhat Ukrajině.

Tohle bude už dvanáctá výprava této organizace na válečnou Ukrajinu. Povezeme sanitky a landrovery, na které se vybraly peníze od dárců ve Spojených státech i v Evropě.

Čtěte také

Jde většinou o vyřazené sanitky z měst jako Madrid, které pak dobrovolníci převážejí na Ukrajinu. Tentokrát s nimi pojedeme z Francie – přes Německo a Polsko až do Kyjeva. Tam je předáme ukrajinským obranným silám, které je vezmou na frontu.

Každý dobrovolník se zároveň snaží aktivně vybírat peníze. Ať se na vrcholné úrovni děje cokoli, je důležité říct, že běžní Američané chtějí pomáhat běžným Ukrajincům.

Pojďme se ale bavit o vrcholné úrovni, protože ta v konečném důsledku rozhoduje. Vy se stýkáte s předními republikány tady ve Washingtonu. Můžete nám pomoci zorientovat se v tom, kde Trumpova vláda skutečně stojí, pokud jde o Rusko a Ukrajinu?

Především – nejsem si jistý, jestli na tohle existuje odpověď. Nemyslím si to. Od sestavení této vlády ještě neuplynuly ani dva měsíce a od začátku vidíme, že si zatím spíš testuje, co funguje a co nefunguje.

Hodně intenzivní je teď komunikace mezi Trumpovou a Zelenského administrativou. To setkání v Bílém domě bylo strašné, ale od té doby vidíme snahu situaci zklidnit. To je pro Trumpovu vládu typické. Zajde opravdu daleko, a když to nefunguje, zkusí to jinak.

Republikáni tu dohodu o vzácných zeminách vnímají velmi pozitivně. Jako dobrou pro Ukrajinu a Spojené státy a špatnou pro Rusko. A to je podle mě dobře. Doufám, že se to povede, protože je to v zájmu obou stran a je to signál Moskvě.

Čtěte také

Ovšem pro tradičnější, reaganovské republikány bylo to, čím si Zelenskyj v Bílém domě prošel, nepochopitelné.

Na druhou stranu, když jste v Bílém domě, agendu nastavuje americký prezident. A Zelenského osobní návštěva původně vůbec nebyla v plánu, řekl si o ni. Ministr zahraničí Marco Rubio se snaží hrát stabilizující prvek, ale taky on pak vyjádřil frustraci z jednání ukrajinské strany.

Těsně před Zelenským zvládli mistrovsky svou návštěvu v Bílém domě britský premiér Keir Starmer a ještě lépe francouzský prezident Emmanuel Macron. Ale Zelenskyj se rozhodl, že si z toho příklad nevezme – a já nevím proč.

Jan Surotchak z Mezinárodního republikánského institutu

Můžete zkusit vysvětlit, proč prezident Trump nezačne celé tohle vyjednávání tím, že řekne: Rusko je agresor, stojíme za Ukrajinou, ale máme svoje podmínky?

Takhle to nefunguje. On to řekl velmi jasně. Jemu jde o uzavírání dohod. Do hlavy mu nevidím, ale podle mě z jeho pohledu už ta válka trvá tři roky a od chvíle, kdy Ukrajinci vytlačili Rusy od Kyjeva a přenesli boje na východ a na jih země, tak se nic moc nezměnilo.

Čtěte také

Trump promlouvá k té části Ameriky, která si myslí – ať už správně, nebo mylně – že tak jako v Iráku nebo v Afghánistánu Spojené státy platí nekonečnou válku. A během kampaně i po převzetí úřadu Trump řekl, že to ukončí, abychom do těchto věcí nebyli zapojení.

Vy se s Trumpovými voliči bavíte, takže víte, jak přemýšlejí. Jestli znají do detailu fakta, to je vedlejší. V Evropě ale máte dojem, že Amerika chce být do všeho zapojená, a to není pravda. My to nechceme. A prezident tomu rozumí, cítí to a taky to slyší, když vyrazí z Washingtonu do jiných částí země.

Proč tedy Trump nedá Kyjevu bezpečnostní záruky, bez kterých je pro Ukrajinu mírová dohoda k ničemu?

Potřebuje na ni mít páku. Kdyby to řekl rovnou, jaké by mu zbyly karty? Však to řekl v Bílém domě Zelenskému – vy nemáte karty v ruce, my je máme.

Takže je to pro něj obchodní dohoda bez jakýchkoli hodnot?

S tím nesouhlasím. Za vlády Ronalda Reagana ty hodnoty byly v popředí, byly veřejně prezentované. Za této administrativy jsou ty hodnoty možná někde v pozadí. Pevně věřím v hodnoty ministra zahraničí Rubia nebo poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze. Trump ale slíbil Američanům dohodu, a tu dostane, protože věří, že ho i kvůli tomu volili.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

autor: Jan Kaliba
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.