Spokojené prase chrochtá hlubokým basem, nespokojené kvičí. Vědci zkoumali, jak se prasata projevují
Badatelé z několika zemí světa včetně Česka prozkoumali přes sedm tisíc prasečích nahrávek od zvuků selat až po dospělá zvířata. Díky tomu dokázali velmi dobře porozumět tomu, jak prasata vyjadřují emoce hlasem. Například kratší chrochtání s menšími výkyvy hlasitosti napovídá, že je zvíře spokojené.
Ve studii z časopisu Scientific Reports šlo o to rozpoznat, co prase prožívá, a to ze zvukového projevu samotného. Prasečí emoce se přitom podobají lidským. „Prase se bojí, může být spokojené i frustrované,“ upozorňuje etolog a spoluautor studie Marek Špinka.
Čtěte také
Pokrmy z prasat jsou součástí naší stravy. Někdy proto máme tendenci zapomínat na to, že prožívají emoce, nebo že je něco bolí. „Jsou to živé bytosti, které jsou nám podobné. A je nutné se k nim etickým způsobem chovat,“ připomíná zoolog Pavel Stopka.
Snaha zlepšit kvalitu života zvířat je ve světě už poměrně rozvinutým oborem. V tomto případě vědci na velkém souboru nahrávek zkoumali, jak se prasata projevují v různých situacích.
Prasečí bas
Někdy je prasečí hlas hlubší. „Vysoké hlasy používají většinou v negativních situacích, hluboké i v situacích pozitivních nebo neutrálních,“ říká Marek Špinka.
Vědcům pomohlo, že prasata většinou vydávají celou sérii hlasů. Nynější výzkum mohli opřít i o své dřívější poznatky. Úspěšnost pokusů měřili porovnáním s realitou, tedy se skutečnou situací, v jaké se prasata nacházela.
„Když jsme vzali v potaz deset hlasů, byli jsme na osmdesáti až devadesáti procentech úspěšnosti,“ bilancuje Špinka.
Zásah chovatele
Studie směřuje k technologii, která by umožnila chovateli zasáhnout, když se situace zvířat zhorší. Zvířata někdy onemocní, poperou se nebo se zaseknou na místě, odkud nemůžou ven.
Zvuky ze stáje by hodnotila umělá inteligence a farmář by v takové situaci dostal varování, že něco není v pořádku. Počítač se přitom učí rozeznávat prasečí emoce z hlasů podobně jako člověk.
Čtěte také
Takový automatizovaný systém by mohl zabránit šíření špatné nálady v chovu. „Předejdeme nakažlivosti emocí,“ vysvětluje Marek Špinka.
Strojové učení
Podle experta, který studiu chování prasat věnoval velkou část profesního života, lidstvo zatím není schopno chov hospodářských zvířat zrušit úplně. Proto se vědci soustředí na zlepšení jejich podmínek k životu.
„Zajímalo nás, zda je takový systém možné vytvořit a zda pozná, jestli jsou prasata spokojená,“ říká Špinka.
„Pokud bychom změnami chovů dosáhli toho, že celková prožitková bilance života zvířat je pozitivní, dospěli bychom k tomu, čemu se říká life worth living, život, který stojí za to žít,“ dodává etolog.
Hlas jezevce
Zoolog Pavel Stopka upozorňuje, že u řady jiných savců pravidla komunikace zatím dost dobře neznáme. Uvádí příklad jezevců.
„Ti, co více kooperují, také více komunikují,“ říká vědec. Spolupráce usnadňuje u zvířat důležitou věc - navzájem si vybírat blechy.
Čtěte také
Také myši komunikují, a to hlavně v ultrazvukovém rozsahu, aniž bychom si to uvědomovali, předávají si informace o partnerech nebo potravě. Pištění je opět signál nelibosti.
Podle odborníků se nedá říct, že bychom dokázali díky těmto pokusům zcela porozumět komunikaci zvířat, ale pochopíme aspoň, jak vnímají svou situaci.
Řada zvířat se naučila modulovat emoce, které je zvýhodňují v soužití s člověkem. „Rozumíme bolesti a jiná zvířata toho využívají,“ připomíná Stopka. Jako příklad uvádí kočičí mňoukání.
Poslechněte si celou Laboratoř o pochopení emocí prasat, složitém rozhodování červů a o šimpanzích samičkách, které se vyhýbají lidem. Debatují etolog Marek Špinka, zoolog Pavel Stopka a herec a kouzelník Roman Štabrňák.
Související
-
Vědci umí odebrat DNA z ovzduší. Můžou tím přispět k ochraně druhů
Dva vědecké týmy odebraly DNA ze vzduchu v zoologických zahradách. Podařilo se jim tak určit řadu zvířat, která tam žijí, jejich potravu i zvířata z okolí.
-
Mozek pracuje s databází tváří. Rozpoznání se může zpozdit o pár sekund za samotným vjemem
Při rozpoznávání tváří pracuje mozek s menší složkou paměti, kterou bychom mohli označit za knihovnu obličejů. Časový odstup mezi podnětem a určením může být až 15 sekund.
-
Steak, nebo vajíčka? Vědci dokážou vybírat pohlaví zvířat, využít by to mohli v zemědělství
Cílem snah vědců je zajistit, aby se zbytečně neprodukovala zvířata obojího pohlaví tam, kde stačí jedno. Studie vyšla v časopise Nature Communications.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.