Spalničky, lepra nebo dna. Které choroby z éry Charlese Dickense se vracejí?

Endemická lepra na Floridě, hrozba epidemie spalniček v Londýně a syfilis šířící se v Irsku a Portugalsku – nejde o úryvek z viktoriánského románu, ale o střízlivý obraz západního světa v roce 2023. O chorobách vracejících se z éry Charlese Dickense píše zpravodajský server Politico.

Klesající proočkovanost dětí, změny v chování a stravovacích návycích a samozřejmě klimatické změny přispěly k dokonalé bouři, kdy se nebezpečné nemoci minulých ér vracejí do zemí, které je dříve prakticky vymýtily. K tomu se přidává stále větší odolnost bakterií vůči našim antibiotikům, což znamená, že jeden z nejpřevratnějších léků posledních sta let je nyní ohrožen.

Čtěte také

Spalničky jsou jednou z nejnakažlivějších lidských nemocí. Dříve přicházely v epidemiích každé dva až tři roky a způsobovaly více než 2 miliony úmrtí. To se změnilo, když takzvaný otec moderních vakcín John Franklin Enders vyvinul očkovací látku.

První vakcína proti spalničkám byla povolena k použití v roce 1963 a následovalo rozsáhlé očkování. Nemoc je ale tak nakažlivá, že proočkovanost musí být opravdu vysoká – na úrovni 95 procent –, aby se nemoc přestala šířit.

V současné době se těchto hodnot nedosahuje a výsledkem jsou epidemie v celé Evropě. Spojené království, Řecko, Česká republika a Albánie v uplynulých letech ztratily status zemí prostých spalniček. Po pouhých dvou měsících roku 2023 bylo v evropském regionu zaznamenáno již 900 případů nákazy, což převyšuje celkový počet nemocných z loňského roku.

Masivní nárůst syfilidy

Syfilis je pohlavně přenosné bakteriální onemocnění, které lze léčit penicilinem, pokud je zachyceno včas. Když se tak nestane, postupuje ve fázích. Poslední stádium může nastat i několik desítek let po první infekci a může vést k poškození orgánů a smrti.

Čtěte také

Odhaduje se, že na konci 18. století syfilidou onemocněl víc než jeden z pěti obyvatel Londýna do svých 30 let. Nyní Británie znovu zaznamenává masivní nárůst případů, přičemž jejich počet v loňském roce se přibližuje údajům z roku 1948.

Nejde jen o Spojené království. Nejnovější vydání každoročního epidemiologického průzkumu Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí ukazuje, že počet případů v celém Evropském hospodářském prostoru má vzestupnou tendenci. Nejvyšší počet nemocných v roce 2019 hlásila Malta následovaná Irskem.

Náhodné sexuální kontakty jsou snazší než kdy dříve díky seznamovacím aplikacím i vzestupu takzvaného chemsexu, tedy praktik doprovázených užíváním drog. Není to však jen rizikovější chování, které způsobilo nárůst počtu nakažených syfilidou. Předpokládá se, že za zhoršení situace mohou i škrty v oblasti sexuálního zdraví, například snížení výdajů o miliardu liber v Anglii.

Návrat malárie do Evropy?

I nemoc králů je zpět a tentokrát jí netrpí jen královská rodina holdující červenému masu a alkoholu. Dna je bolestivý typ artritidy, při níž se v okolí kloubů tvoří malé krystalky. Případů nemoci přibývá po celém světě.

Čtěte také

K onemocnění jsou náchylnější muži a mezi další rizikové faktory patří obezita, zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka, a konzumace potravin s vysokým obsahem fruktózy. Vzhledem k tomu, že míra obezity v evropském regionu nevykazuje žádné známky zpomalení, zdá se, že nemoc králů v dohledné době nezmizí.

Malomocenství, těžké kožní onemocnění způsobené bakterií, které vede k poškození nervů a ztrátě citlivosti kůže, očí a nosu, je něco, s čím se jen málo lidí žijících v západních zemích kdy setkalo. Nedávná případová studie naznačuje, že malomocenství se možná stalo endemickým na americké Floridě. Počet hlášených případů v jihovýchodních amerických státech se za posledních deset let víc než zdvojnásobil. Vědci poukazují nejen na nezdravý životní styl, ale varují také před špatnou léčitelností.

Čtěte také

V minulosti se nemocní posílali na odlehlé karanténní ostrovy, takzvané kolonie malomocných. Nyní je možné podstoupit několikaměsíční léčbu, přičemž včasné zachycení onemocnění může zabránit invaliditě.

Pak je tu malárie. Ta nebyla vždy nemocí, která se vyskytovala pouze v tropických oblastech Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Případy onemocnění byly známé z bažinatých oblastí Paříže i londýnské Temže. Evropě se však podařilo malárii vymýtit díky rozsáhlému poválečnému programu postřiků insekticidy, vysušování bažin a léčbě.

Malárie se do Evropy zatím plně nevrátila, ale růst počtu případů dalších nemocí přenášených komáry, jako je horečka dengue nebo západonilský virus, by měl být vnímán jako varovné znamení, uzavírá Politico.

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií pro vás připravila Marie Pochobradská.

autoři: Marie Pochobradská , tpa
Spustit audio