Soukromý vlastník by Budvar určitě lépe rozvíjel, poukazuje na úspěch Plzeňského Prazdroje Kučera z TOP 09

20. červen 2022

Měl by stát privatizovat národní podnik Budějovický Budvar, čtvrtého největšího výrobce piva u nás a významného exportéra, jak navrhuje vládní hnutí TOP 09? Jeho poslanec Michal Kučera věří, že by prodej pomohl konsolidaci státních financí. Poslanec ANO Karel Tureček varuje před rizikem ztráty obchodní známky Budweiser.

„Dokážu si představit, že se Budvar transformuje v akciovou společnost, kde část akcií bude prodána, ale stát si ponechá rozhodující vliv,“ uvádí v Pro a proti člen TOP 09.

Čtěte také

Politik ANO by pivovar rozhodně neprodával. „V případě Budvaru nejde o vaření piva, ale o ochrannou známku Budweiser. Českému Budvaru se od roku 1907 daří vyhrávat soudní spory o tuto značku s americkým koncernem Anheuser-Busch.“

„Díky vyhraným sporům může český Budvar pod značkou Budweiser prodávat toto české pivo v 80 státech a o to tu kráčí,“ dodává Tureček.

Tržní hodnota pivovaru bez ochranné známky jsou dvě miliardy korun, což je v dnešním deficitu skoro nic.
Karel Tureček

Celá debata o prodeji je předčasná, upozorňuje Kučera. „Stát uvažuje o prodeji pro něj nepodstatného majetku pro odstranění strukturálního deficitu po předchozí vládě. Potřebujeme aktivovat všechny zdroje a veškerý zbytný majetek je jedním z nich.“

„Analýza z roku 2010 uvádí, že tržní hodnota pivovaru bez ochranné známky jsou dvě miliardy korun, což je v dnešním deficitu skoro nic. Za loňský rok, kritický pro pivovarnictví, měl Budvar zisk 300 milionů. Kupujícímu by se tedy investice vrátila do šesti a půl roku zpátky,“ odmítá prodej Tureček.

Zbytek světa pro americké pivo

Zajímavé je srovnání Budvaru s Plzeňským prazdrojem, namítá Kučera. „Ten celý vlastní zahraniční vlastník a tržby za rok 2019 byly 14.8 miliard, u Budvaru 2.8 miliardy. Soukromý majitel by firmu rozhodně mohl rozvíjet lépe, to je vidět na číslech z Plzně.“

Nikdo nechce, aby v Budvaru skončila výroba piva.
Michal Kučera

„Nemyslím, že by se stát měl z hlediska agrárního a potravinářského exportu v čase takového deficitu zbavovat možnosti exportovat do poloviny světa české pivo. Strategickým zájemcem o koupi je dlouhodobě Anheuser-Busch, který má jediný cíl: dostat se na ochrannou známku Budweiser a zpřístupnit tak pro americké pivo zbytek světa,“ myslí si poslanec ANO.

Čtěte také

Ten považuje už jen diskuzi o ochranné známce za velké riziko. „Analýzy říkají, že v momentu jakékoliv transformace bychom o ochrannou známku Budweiser přišli přibližně v polovině států. Dokonce i v roce 1995 vláda Václava Klause odmítla transformaci právě pod tlakem těchto rizik pro značku Budvar,“ shrnuje Karel Tureček (ANO).

„Nikdo nechce, aby v Budvaru skončila výroba piva. Nastínil jsem model, který mi přijde zajímavý pro rozvoj podniku, kde je investiční a rozvojový potenciál. Tedy přejít na akciovou společnost, prodat část akcií a nechat si rozhodující vliv včetně značky,“ opakuje Michal Kučera (TOP 09).

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

Spustit audio

Související