S Libyí nemá cenu jednat, Evropě s uprchlickou krizí nepomůže, tvrdí německý expert
Německý etnolog Thomas Hüsken varuje před plány evropských politiků otevřít záchytný tábor pro uprchlíky v Libyi. V severoafrické zemi totiž prakticky nefunguje státní zřízení a nenachází se tam prý žádný partner, s nímž by bylo možné komunikovat.
„V Libyi zuří občanská válka, ozbrojené střety jsou na denním pořádku,“ popisuje Hüsken dění ve státě, který na jaře osobně navštívil. O situaci v již existujícím uprchlickém táboře jižně od Tripolisu se odborník z Univerzity v Bayreuthu dozvěděl od svého alžírského kolegy.
Ten vyprávěl, že v záchytném zařízení uprchlíky předvádí v řetězech a nabízejí je k prodeji. „Takové podmínky jsou samozřejmě otřesné a v žádném případě nejsou akceptovatelné. A to ani pro většinu Libyjců. Někteří aktéři pouze zneužívají současného nepřehledného zřízení ve svůj prospěch,“ myslí si Hüsken.
Krvavé trojvládí
Spolupracovat s Libyí v otázce uprchlického tábora považuje za vyloučené s tím, že země nemá jednotné státní uspořádání. „Působí tam dvě vlády a další mocenská skupina v pobřežním městě Misráta,“ říká etnolog s tím, že „není nikdo, s kým by bylo možné napřímo komunikovat“.
Merkelová neveze ze summitu tlačítko, které zastaví migraci. Dohoda CSU stačit nebude, myslí si komentátor Schuster
Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie po devítihodinovém jednání schválili v noci na pátek změnu přístupu k migraci. Unijní lídři se shodli na vzniku center pro migranty na severoafrickém pobřeží i v Evropě. V nich by se posuzovaly případy lidí zachráněných ve Středozemním moři a rozhodovalo o tom, kdo má právo na mezinárodní ochranu.
Není ani jasné, jakým směrem se situace v zemi bude vyvíjet. Posun totiž prý nepřinesla ani květnová politická jednání v Paříži, kterých se účastnil také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Popravdě Unie nemůže s Libyí vést v souvislosti s uprchlickou krizí žádné seriózní rozhovory,“ dodává Thomas Hüsken.
Ve státě na africkém středomořském pobřeží proti sobě v současnosti stojí tábory mezinárodně uznávaného premiéra Faíze Sarrádže a generála Chalífy Haftara, jenž podporuje kabinet ve východní části Libye. Země je navíc válcována migrační krizí.
„Libye čelí obrovské vnitrostátní migrační vlně, kterou způsobuje násilí. Navíc do ní směřují uprchlíci z pouštních oblastí a ze západní Afriky. A s tím se stát v konfliktu není schopný konstruktivně vypořádat,“ uzavírá Hüsken.
Související
-
Vznikne pevnost Evropa? Jedna vrácená loď může zastavit migrační vlnu, tvrdí tajemník Chmelař
Stále větší shoda podle něj panuje na řešení migrace, které se podobá australskému modelu. Vznikne tedy pevnost Evropa, přinejmenším proti nelegální migraci?
-
Rozumek: Česko by zvládlo přijmout 500 i 1000 migrantů. Na to ale máme slabé a bojácné politiky
Je na stole konečně návrh řešení uprchlické krize? Nebo je to opět jen plácnutí do vody? Hostem Jana Bumby byl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek.