S demokraty přijde rozvrat, na ekonomiku má správný instinkt Trump, myslí si v New Yorku žijící podnikatel Kotyza
Američtí voliči se obávají voleb a možných nepokojů na obou stranách. Vyhrocená kampaň rozpory ve společnosti jen posílila. „Atmosféra je napjatá, protože je velmi těžké rozpoznat, zdali bude výsledek produktem lidí, kteří udělali vzdělanou volbu, anebo vytvořili nevzdělanou tragédii,“ říká pro Český rozhlas Plus podnikatel a filantrop Stanislav Kotyza.
Příznivci Kamaly Harrisové se obávají, že v případě jejího zvolení Trumpovi příznivci neunesou porážku a uchýlí se k násilí, podobně jako po zvolení Joea Bidena v roce 2021. Naopak voliči republikánů a Donalda Trumpa naopak mají obavy z budoucího politického směřování země.
Čtěte také
„Demokratům jde čistě o to uchvátit moc, a proto jsou schopní prodat celý americký systém a nastoupit politiku socialismu,“ obává se Kotyza. „Není v sázce Amerika, ale celý svět. Demokrati všechno prošustrují a nastane totální rozvrat.“
Další obavy republikánů plynou z přílivu migrantů z jižní a střední Ameriky nebo inflací oslabené ekonomiky.
„Za Donalda Trumpa ekonomika fungovala absolutně dokonale,“ je přesvědčený Kotyza. „Nastartoval ekonomiku, kterou posléze zdrtila pandemie. Ale například benzín stál za Trumpa 1,89 dolaru za galon, dneska to máme za 3,50.“
Správný instinkt
Nesouhlasí ani s výtkami a kritikou na adresu bývalého prezidenta. Oprávněná podle něj není ani obava z opakování útoku na Kapitol. Jejich šíření považuje za součást demokratické agendy, která prostupuje celým veřejným prostorem.
„Republikáni jsou si vědomi, že demokraté ovládají velkou část médií a že podvádějí. Celé dny kolem sebe slyšíte pouze liberální televizní a rozhlasové stanice. Hlavní noviny jsou doleva,“ poukazuje Kotyza.
Mnoho voličů přesto podle něj závažnost voleb nevnímá, nesledují všechna média a neověřují si informace. „Atmosféra je napjatá, protože je velmi těžké rozpoznat, zdali výsledek bude produktem lidí, kteří udělali vzdělanou volbu, anebo vytvořili nevzdělanou tragédii,“ obává se.
Čtěte také
Do toho mezi Američany roste frustrace z inflace, stagnující ekonomiky a nenaplněných slibů uplynulého prezidentského mandátu. Rozčarování ze současné situace a potřeba změny je vede k volbě Donalda Trumpa, kterého by možná v jiné situaci nevolili, protože jeho osobnost je kontroverzní, vysvětluje podnikatel.
„Velká část americké populace nebere jeho úlety vážně. Lidé ale cítí, že jeho instinkt je pro Ameriku správný – silná obrana, nízké daně, malý government, podpora kapitálových podniků, aby umožnil lidem, jako je i Elon Musk, vstoupit do vlády a řešit problémy s větším efektem a s mozkem byznysmena,“ uzavírá Kotyza s přesvědčením, že to, co rozhodne, nebudou předvolební sliby, ale činy kandidátů.
Byla by ta atmosféra odlišná, kdyby ve volbách kandidovali jiní kandidáti? Zmírní se po volbách společenská polarizace? A jak bude vypadat americká zahraniční politika po volbách? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru. Moderuje Jan Bumba.
Související
-
Fištejn: Když vyhraje Kamala Harrisová, bude pokračovat dekadentní sestupný trend Západu
„Snad jen slepý může tvrdit, že Amerika momentálně neztrácí své vůdcovské postavení,“ říká pro Český rozhlas Plus publicista Jefim Fištejn.
-
Trump je povahou ješitný magor. Bál bych se ho, kdyby byl o 20 let mladší, soudí konzervativec Joch
„Trump je více populista, více nacionalista. A teď přichází zvažování, je to ještě akceptovatelné nebo už ne,“ popisuje úvahy republikánských voličů Roman Joch.
-
Spojeným státům chybí vize a ekonomický plán. A to mě děsí, říká bývalý šéf Českého centra Konvalina
Kdyby mohl až donedávna šéf Českého centra v New Yorku a dlouholetý novinář Miroslav Konvalina jít k volbám, řekl by své rozhodnutí jen svým blízkým.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.