Trump je povahou ješitný magor. Bál bych se ho, kdyby byl o 20 let mladší, soudí konzervativec Joch

4. září 2024

Za dva měsíce a jeden den bude svět znát jméno příštího prezidenta nebo prezidentky Spojených států. Republikáni vysílají do voleb Donalda Trumpa, který je ale pro některé tradiční příznivce strany a konzervativce příliš kontroverzní. „Trump je více populista, více nacionalista. A teď nastává zvažování, jestli je to ještě akceptovatelné, nebo už ne,“ zamýšlí se ve vysílání Českého rozhlasu Plus Roman Joch, šéf Občanského institutu a překladatel.

Republikánští voliči zakládají podle Jocha svou podporu Trumpa na dvou věcech. „Za vlády Baracka Obamy tradiční republikánští politici – John McCain v roce 2008, Mitt Romney v roce 2012  selhali. Byli slušní, gentlemani. A prohráli úplně všechno. Teď si republikáni vybrali někoho, kdo nebude tak slušný, kdo bude větší rváč, boxer. Ten jim možná doručí vítězství,“ říká.

Čtěte také

„Druhý důvod je, že demokraté udělali fatální chybu. Kdyby na Trumpa bylo jedno obvinění a čtyři žaloby, lidé by si řekli, že je možná zločinec. Ale když byly žaloby čtyři a obvinění devadesát jedna, tak si republikánští voliči řekli: mučedník,“ upozorňuje na fakt, že republikánský kandidát stojí před soudem.

Demokraté tím ale podle Jocha pomohli Trumpovi vyhrát v primárkách. „Byla to korunovace, jednoznačný triumf. Právě proto, že voliči republikánské strany ho vnímali jako mučedníka, jako člověka, který bojuje za nás. Oni ho chtěli umučit, a proto mu musíme dát ten hlas,“ vysvětluje motivaci republikánů.

Američtí republikáni navíc ztrácí své konzervativní směřování, myslí si Joch. Strana se podle něj stala více populistickou a nacionalistickou.

„Pro mě je konzervativec Ronald Reagan a Margaret Thatcherová, k nim se vždycky přihlásím. Trump je více populista, více nacionalista. A nastává zvažování, jestli je to ještě akceptovatelné, nebo už ne,“ zamýšlí se.

Vyzbrojená Evropa

Kdyby proti Trumpovi stál Joe Biden, tak by si býval Joch nad volební urnou nedokázal vybrat, přiznává. Protože se ale proti miliardáři a někdejšímu prezidentovi postavila Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová, kterou sám označuje „za prázdnou nádobu s krajně levicovým pozadím“, jeho hlas by měl právě Trump. 

„Nejvíc mi vadí to, že Harrisová bude pod vlivem aktivistů, kteří zastávají úplně opačné názory, než mám já,“ popisuje svůj problém s demokratickou kandidátkou.

Čtěte také

Harrisová bude také méně proevropská, než byl Joe Biden, předpokládá šéf Občanského institutu. Přesto by měla podle něj pokračovat v zahraniční politice současného prezidenta. V krátkodobém horizontu by to bylo pro Evropu lepší, myslí si Joch. Zdůrazňuje, že dlouhodobě by starému kontinentu prospěl spíš Trump.

„Můžeme mít dost zbraní na to, abychom odstrašili Rusko od nějaké avantýry směrem na Západ? Myslím, že ano. A Donald Trump nás k tomu donutí. Bude-li zvolen, budeme zbrojit. Víc než zbrojíme teď. A bude to pro nás dobře, protože Amerika se bude věnovat Číně,“ rozvíjí svou úvahu.

Ohrožení demokracie?

Joch připouští, že republikánský kandidát na prezidenta je nepředvídatelný. Obavy o americký demokratický systém jsou ale podle něj liché. „On je svojí povahou ješitný magor, myslí si, že by měl být silný muž jako Kim Čong-un, Si Ťin-pching nebo Vladimir Putin. V těchto lidech se zhlíží,“ usuzuje.

Čtěte také

„Ale myslím si, že americký ústavní systém je natolik zdravý a silný, že v tom Trumpovi zabrání,“ věří Joch. „Trump nemá šanci způsobit vážné škody, před kterými mnozí varují. Ve svém věku už nemůže napáchat velké škody. Proto se ho nebojím. Kdyby byl o 20 let mladší, tak bych se ho bál. A taky – Trump nemá disciplínu.“

Republikánskou dvojkou je J. D. Vance coby kandidát na viceprezidenta. Jeho důležitost by se navíc mohla ještě zvýšit, pokud by Trump volby vyhrál a časem u něj nastaly komplikace spojené se stářím.

„Prezident může zemřít. V červnu bylo Trumpovi 78 let. Kdyby byl zvolen prezidentem, je relativně slušná šance, že Vance by byl příštím americkým prezidentem,“ uzavírá Joch.

Co by znamenalo zvolení Trumpa pro ukončení ruského útoku na Ukrajinu? A jak by se k tomuto tématu stavěla Harrisová? Jak se vyvíjí český konzervatismus? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus se šéfem Občanského institutu a překladatelem Romanem Jochem. Moderuje Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , bko

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.