Szántó: Izrael zlikvidoval vedení Hizballáhu, proto přijde příměří. Co bude s Gazou, Netanjahu neví
Izraelská vláda projedná podmínky smlouvy o příměří mezi Hizballáhem a Izraelem. Místní ministr zahraničí Gideon Saar uvedl, že příměří bude záviset na dodržování dohodnutých pravidel, aby jednotky Hizballáhu zůstaly v bezpečné vzdálenosti od izraelských hranic a aby se militantní hnutí nemohlo v Libanonu znovu vyzbrojit. „V tuto chvíli není nic lepšího na stole,“ hodnotí pro Český rozhlas Plus Jakub Szántó, moderátor České televize a bývalý zpravodaj na Blízkém východu.
Hizballáh podle Szántóa přistoupil na připravovanou mírovou dohodu hlavně proto, že Izrael byl ve válce tak úspěšný.
„Izraeli se podařilo v minulých letech, od poslední války v roce 2006, natolik infiltrovat Hizballáh, že se mu potom povedlo během několika málo týdnů zlikvidovat kompletně celé jeho nejvyšší vedení. A dokonce i několik nástupců,“ popisuje novinář.
Čtěte také
Je ale pravděpodobné, že příspěvky na zbrojení bude získávat Hizballáh od Íránu i nadále.
„Od roku 2006 se ho podařilo Íránu vyzbrojit natolik, že se dokonce jeho politická odnož stala dominantní silou a mluví se o tom, že Hizballáh byl ještě donedávna silnější než sama libanonská armáda,“ upozorňuje.
„V tuto chvíli ale není nic lepšího na stole. Takže pokud se na to podíváme z hlediska probíhající války, která se týká Libanonu a Izraele, tak mluvíme o vysokých stovkách tisíc lidí, možná více než jednom milionu lidí v celé široké oblasti, kteří čekají na konec války,“ vysvětluje důležitost mírové dohody mezi Izraelem a Hizballáhem.
Podle Szántóa je podstatné, jak mírovou dohodu přijmou obyvatelé Izraele. „Objevují se velice kritické hlasy ze strany starostů měst na severu Izraele, která jsou velice silně poškozena, že se nepodařilo zlikvidovat Hizballáh jako vojenskou hrozbu,“ říká moderátor.
To ale podle něj nebylo cílem. Válka měla donutit Hizballáh, aby přestal s agresí, která začala 8. října. „Cílem je, aby toto skončilo, aby se lidé vrátili nazpátek,“ dodává Szántó.
Gaza a Hamás
Válka pokračuje i v pásmu Gazy, podle Szántóa ale není jasné, jak velkou část území Izrael reálně ovládá. „Mluvíme o území, které je velice silně poddolováno. Jsou tam tunely, které zdaleka nebyly všechny objeveny. Kdo vládne na povrchu a kdo vládne pod povrchem? To je velice těžké,“ říká.
Čtěte také
Je ale podle něj jasné, že Hamás v bojích utrpěl značné ztráty. „Velká část jeho bojovníků přišla o život, Izrael to odhaduje na nějakých 18 tisíc ozbrojenců. Hamás přišel o sklady zbraní a tak dále,“ popisuje novinář. „Jeden z hlavních cílů, tedy osvobození 101 rukojmích, se ale stále nepodařil.“
Szántó věří, že je na čase, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu začal plánovat, co se bude dít po skončení války.
„Jeho politické vedení a jeho vláda nejsou ochotné definovat, kdo má být partnerem. Izrael deklaruje, že nechce okupovat Gazu. Ale zároveň odmítá jednat s mezinárodně uznávanou palestinskou vládou na západním břehu,“ připomíná někdejší blízkovýchodní zpravodaj.
Netanjahu ale čelí narůstající kritice od mezinárodní komunity. A to může vést ke změně, naznačuje novinář.
„Česká republika je v tomhle kromě prezidenta výrazně umírněnější. Ale od dalších klíčových partnerů, jako je Německo, Británie a Francie, přichází kritika vůči tomu, co se děje v Gaze samotné. Jakým způsobem válka dopadá na 2,3 miliony obyvatel Gazy. A to je dlouhodobě neudržitelné,“ zdůrazňuje Szántó.
Jak vypadá humanitární pomoc v Gaze? Je dostatečná? Jaká je taktika a strategie Benjamina Netanjahua? A jak situaci ovlivní zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní tribunál? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus s Barborou Tachecí.
Související
-
Kalhousová: Nevím, zda bude mít Trump na Netanjahua trpělivost. Izrael často nedělá, co Amerika chce
„Izraelská delegace jela nejprve na Floridu za Trumpem a až poté do Washingtonu. To něco naznačuje,“ říká Kalhousová.
-
Zákaz UNRWA přichází ve špatnou dobu, říká Petříček. Ještě rozhodnutí Izraele studujeme, míní Hladík
Zákaz působení UNRWA na území Izraele přichází podle bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka ve špatnou dobu. Navíc chybí plán, jak krizi v Pásmu Gazy řešit.
-
Izrael usekává drakovi hlavy, ale nikdo neví, kolik jich Hizballáh ještě má, komentuje Schneider
„Hizballáh není organizace závisející na jednom člověku,“ upozorňuje bývalý diplomat a bezpečnostní expert. V zájmu ani jedné ze stran prý není konflikt eskalovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.