Nevíme, jestli bude mít Trump s Netanjahuem trpělivost. Izrael často nedělá, co si Amerika přeje, říká Kalhousová

14. listopad 2024

Budoucí americký prezident Donald Trump už vybral nového velvyslance v Izraeli i velvyslankyni při OSN. „Trump nebude podle mě natolik trpělivý, jako byl například Joe Biden. Nebude tak diplomatický, nebude jednat ze zákulisí. Myslím si, že bude mnohem otevřenější,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová.

Budoucím americkým velvyslancem v Izraeli se stane současný guvernér Arkansasu Mike Huckabee. Směrem k Izraeli pronesl v minulosti řadu kontroverzních výroků. Co jeho výběr naznačuje o tom, jak chce Donald Trump přistupovat k celé situaci na Blízkém východě?

Mike Huckabee je americký evangelikán a opakovaně mluvil o tom, že Západní břeh, který náboženští Židé často nazývají Judea a Samaří a on používá tento termín také, je území, které náleží Židům.

V prvním rozhovoru, který dal izraelským médiím, byl poměrně otevřený o tom, že anexe za prezidenta Trumpa bude možná. Tím udělal obrovskou radost izraelským mesianistickým politikům, kteří z extrémní pozice požadují přesně toto.

Potom říkal, že vše bude záležet na prezidentu Trumpovi a že se uvidí. Každopádně je jasné, že on není politikem, který by třeba tlačil na Izrael ve smyslu omezení okupace Západního břehu a větších práv pro Palestince.

Obava z antisemitismu

Novou americkou velvyslankyní při OSN by se měla stát Elise Stefaniková, také výrazná zastánkyně Izraele. Jakou roli může v OSN vzhledem k Izraeli sehrát?

My ji známe ze slyšení v americkém Kongresu, kdy poměrně ostře grilovala prezidentky a představitele amerických univerzit právě za to, co se dělo během protestů proti válce v Gaze. Často využívala obvinění z antisemitismu, myslím si, opravdu z politických důvodů.

Čtěte také

Nevím, jestli má sama až tak velkou obavu o antisemitismus jako takový vzhledem k jejím předchozím prohlášením. Ale myslím si, že bude určitě velmi ostře vystupovat ve prospěch Izraele a bude kritizovat jakékoliv pokusy například odsoudit nějaké jednání Izraele, ať už třeba v Gaze nebo na Západním břehu.

Může mít vůbec nová americká administrativa vliv na situaci na bojišti a na dynamiku izraelské protiofenzivy?

Já si myslím, že to nakonec bude ještě zajímavé. A to přesto, že tito politici, které Trump jmenoval – můžeme pokračovat například ministrem obrany (Trump chce jmenovat Petea Hegsetha, pozn. red.) – budou, zdá se, velmi vycházet vstříc současné izraelské vládě.

Na druhou stranu si myslím, že Donald Trump možná bude chtít navázat na Abrahámovské dohody, možná i na svůj mírový plán. A všechny tyto plány počítaly s jakousi formou palestinské státnosti. Takže to možná nebude úplně jednoznačné.

Co se týče války v Gaze, tak si myslím, že Donald Trump na jednu stranu nebude úplně kritizovat Izrael, ale sám řekl, že chce, aby válka skončila. Že on přichází s tím, že ukončí války – nejen tu na Ukrajině, ale i tu na Blízkém východě. Uvidíme, jak to všechno půjde dohromady, protože ta prohlášení si v něčem protiřečí.

„Komplikovaný politický partner“

Bude podle vás tlačit na humanitární pomoc nebo výměnu vězňů a rukojmích? Nebo nechá ve všem volnou ruku izraelské vládě?

Já nevím. Já si myslím, že se asi nedočkáme otevřené kritiky izraelské vojenské operace s ohledem na lidská práva a humanitární právo. To bych úplně nečekala. Uvidíme, jaký bude mít dopad na izraelskou vládu to, že Donald Trump řekne, že válka musí skončit, protože už toho bylo dost.

Čtěte také

Donald Trump nebude, podle mě, natolik trpělivý, jako byl například Joe Biden. Nebude tak diplomatický, nebude jednat ze zákulisí. Myslím, že bude mnohem otevřenější.

Benjamin Netanjahu se ukázal jako velmi komplikovaný politický partner pro mnoho státníků. Nevíme, jestli s ním bude mít Trump trpělivost, pokud Netanjahu nebude dělat to, co si Trump přeje. Izrael často nedělá to, co si Amerika přeje.

Dosluhující americký ministr zahraničí Antony Blinken znovu vyzval Izrael k dlouhým a hlavně skutečným přestávkám v boji v Pásmu Gazy kvůli humanitární pomoci. Myslíte si, že Izrael teď bude brát vážně výzvy končící americké vlády? Doposud je vážně nebral.

Já bych úplně neřekla, že Izrael nebral vážně to, co mu říkala současná administrativa. Kroků, které po nich Američané chtěli a Izrael je nakonec vyslyšel, byla celá řada. Ale je pravda, že i podle toho, jak se současná vláda chová a co říká, je bude v tuto chvíli zajímat Donald Trump.

Konec konců izraelská delegace jela nejprve na Floridu za Trumpem a až poté do Washingtonu, což, myslím, něco naznačuje.

Já si myslím, že Izrael se pokusí přečkat ty tři měsíce a počká si na prezidenta Trumpa. Ale nemusí to být jednoduché. Z minulosti víme, že Barack Obama, když byl přesně v tomto období a věděl, že za tři měsíce nastoupí nová administrativa Donalda Trumpa, tak například přestal dávat Izraeli diplomatickou podporu v OSN. Tehdy tam prošla jedna protiizraelská rezoluce ohledně osad na Západním břehu.

A to je něco, na co by si současná vláda Izraele měla dát pozor, přestože už se těší na Donalda Trumpa. Uvidíme, jak Joe Biden využije toto období. Myslím, že může ještě sehrát aktivní roli.

Spustit audio

Související