Rusko má dostatek techniky, ale málo vojáků. Ukrajina čeká na zbraně pro ofenzívu, míní politolog
Evropská unie možná tento týden udělí Ukrajině status kandidátské země a podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli tomu Rusko ještě zintenzivní své útoky. „Očekávám, že budeme svědky maximalizace ruského tlaku. Ale postup je zatím minimální, jsou to kilometry a nikoli to, co Rusové očekávali,“ myslí si slovenský politolog Alexander Duleba.
Rusko prý deklaruje, že mu vadí snaha Ukrajiny o vstup do NATO, členství v Evropské unii ne. Ve skutečnosti to ale jako problém vnímá. Duleba v této souvislosti připomíná, že protesty na Majdanu v letech 2013 až 2014, po nichž následovala anexe Krymu a válka na východní Ukrajině, vyvolalo odmítnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu s Evropskou unií.
Čtěte také
„Od Oranžové revoluce v roce 2004 přes Majdan a osmiletou válku s Ruskem je ukrajinská politika fixována na evropskou integraci. Členství podporuje 93 procent občanů,“ přibližuje Duleba.
„Jakékoliv přibližování Ukrajiny k západním strukturám vyvolává v Kremlu nervozitu,“ dodává s tím, že nejnovější vývoj potvrzuje Zelenského slova a Rusové vrhají všechny své síly na dobytí měst Severodoněck a Lysyčansk a tím i celé Luhanské oblasti. Právě získání Donbasu se totiž stalo hlavním ruským cílem poté, co se nepodařilo obsadit Kyjev.
Hrozí, že výpadek dodávek může vyvolat hlad a posílit migrační vlnu směrem k Evropě.
Alexander Duleba
Naopak cílem Ukrajinců je nyní držet území a čekat na dodávky zbraní, které by jim umožnily přejít do protiofenzívy. K té mělo podle původních vyjádření dojít už v polovině června, nyní to spíše vypadá na červenec až srpen.
Nová vlna migrace?
Zatímco Ukrajina má nyní ve zbrani 700 tisíc mužů a žen a i přes vyhlášenou mobilizaci stále nevyčerpala kapacity vojáků a rezervistů se zkušenostmi z bojů, tak Rusko má sice dostatek vojenské techniky, ale nedostatek vojáků.
„Když spočítáme zabité, zajaté a zraněné, tedy vojáky vyřazené z boje, tak Rusové přišli o 60 až 70 tisíc z 200 tisíc nasazených. To jsou obrovské ztráty. Mohou je doplnit, ale Putin stále nepřiznal, že je to válka a ruská legislativa mu neumožňuje povolávat rezervy,“ vysvětluje Duleba.
Čtěte také
Přestože se Rusko na okupovaných územích zejména na jihu země musí potýkat s partyzánským hnutím a nepodařilo se jim dobýt Oděsu, blokování černomořských přístavů je významným prostředkem nátlaku na Ukrajinu.
„V Oděse je 20 milionů tun obilí, které směřovalo do Afriky a na Blízký východ. Hrozí, že výpadek dodávek může vyvolat hlad a posílit migrační vlnu směrem k Evropě,“ varuje expert. Problém je ale v tom, že moře je zaminované a ukrajinská železnice má jiný rozchod kolejí, takže náklad je třeba na hranicích překládat, současně je ale nedostatek vagónů.
Jaké jsou perspektivy Ukrajiny a Ruska v případě dlouhodobého konfliktu? Poslechněte si v záznamu Interview Plus Jana Bumby.
Související
-
Severodoněck je symbolem odporu Ukrajiny, pro Rusko má zas strategický význam
Severodoněck v Luhanské oblasti mělo před ruskou invazí na Ukrajinu asi sto tisíc obyvatel. Přesto se za poslední měsíc stalo klíčovým bojištěm rusko-ukrajinské války.
-
Luboš Palata: Členství v EU se neuděluje za statečnost. To by totiž Ukrajina už členem byla
Stalo se to, co se dalo od návštěvy šéfů třech největších unijních zemí na Ukrajině očekávat. Slíbili Ukrajině, že podpoří, aby získala postavení kandidáta na vstup do EU.
-
V Evropě jsme příliš odzbrojovali, nemáme dost zbraní pro Ukrajinu, upozorňuje francouzský diplomat
David Cvach poukazuje na to, že většina unijních zemí včetně Česka dává na obranu méně než 2 procenta HDP: „Musíme co nejrychleji splňovat tento cíl.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.