V Evropě jsme příliš odzbrojovali a teď nemáme dost zbraní pro Ukrajinu, upozorňuje francouzský diplomat
Už za necelé tři týdny Česko od Francie na dalších šest měsíců převezme otěže ve vedení Evropské unie. Na předání se podílí i francouzský diplomat s českými kořeny David Cvach: „Česko se zapojuje a vstupuje velmi profesionálně. Mohu říct, že je to příjemná spolupráce,“ popisuje v Interview Plus.
Syn francouzské matky a českého otce, který Československo opustil po represích v roce 1968, si všímá proměny Česka od sametové revoluce a také role, kterou v tom měla Evropská unie.
Mezi Ukrajinci a Rusy ještě nejsme ve fázi vyjednávání.
David Cvach
„Díky mé rodinné zkušenosti vím, že v Evropě neexistují malé země. Velké země můžou přicházet se špatnými nápady a naopak menší země s lepšími myšlenkami. Navíc ve světovém měřítku ani velké evropské země nejsou tak velké. Já vidím Evropskou unii jako multiplikátor síly,“ zdůrazňuje Cvach.
Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden přijal v Elysejském paláci českého premiéra Petra Fialu (ODS). Mluvil s ním mimo jiné o tom, proč udržuje kontakt s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Čtěte také
„V diplomacii nemluvíte jen s lidmi, které máte rádi, a kterým můžete důvěřovat. Macron se snaží uchovat tuhle komunikační linku. Ještě nejsme ve fází vyjednávání mezi Ukrajinci a Rusy,“ podotýká s tím, že i podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského může konflikt skončit jedině vyjednáváním.
„Naší prioritou je pomoct Ukrajině vzdorovat a bojovat. Jestliže budeme úspěšní, tak to možná otevře prostor pro vyjednávání. V tomto případě bude užitečné udržet kontakt s ruským prezidentem,“ dodává.
V Evropě není dost zbraní
Jedním z klíčových témat českého předsednictví má být otázka vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Podle Macrona by ovšem Ukrajina mohla dříve vstoupit do takzvaného Evropského politického společenství.
Všichni doplácíme na to, že jsme v minulých letech příliš odzbrojovali.
David Cvach
„Tento projekt rozhodně není žádnou alternativou pro vstup do Evropské unie. Je to návrh na řešení dilematu, které ve skutečnosti vidí všichni Evropané. Kandidátské země nebudou moct vstoupit do Unie za jediný den. My ale i kvůli válce potřebujeme posílit naše vzájemné vztahy okamžitě,“ upozorňuje Cvach.
Čtěte také
Úkolem pro české předsednictví podle něj bude i posílení evropské obranyschopnosti: „Teď velmi dobře vidíme, jaké máme problémy s dodávkami zbraní na Ukrajinu, protože jich nemáme dost. Všichni teď doplácíme za to, že jsme v minulých letech příliš odzbrojovali. Musíme tuto tendenci obrátit.“
Poukazuje na to, že většina unijních zemí včetně Česka dává na obranu méně než 2 procenta HDP: „Musíme co nejrychleji splňovat tento cíl a zároveň je potřeba, abychom pro tyto projekty vybudovaly podstatně silnější evropskou hospodářskou základnu. Nejen pro to, že to prospěje našemu průmyslu, ale i proto, že tím vytvoříme pracovní místa,“ uzavírá.
Ztrácí Francie a Německo svou silnou pozici v Evropě? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Luboš Palata: Lze vzít Ukrajinu do EU i s okupovaným Donbasem? Kypr ukazuje, že to jde
Nikdo v tuto chvíli samozřejmě neví, jak dopadne válka na Ukrajině.
-
Ukrajinci mohou Severodoněck ztratit. Ale doufají, že tam ruská armáda vykrvácí, míní analytik
Ukrajina se dostala do paradoxní situace: Má velké zásoby dělostřelecké munice, ale nemá dostatek houfnic, aby mohla granáty pálit srovnatelným tempem jako Rusové.
-
Petr Šabata: Premiér Fiala by uspíšil plnění slibu NATO o výdajích na obranu. Má pravdu
Je nepodstatné, k čemu v sobotu dospěl poradní tým prezidenta na téma zahraniční politika – bez ministra zahraničí Jana Lipavského.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.