Ukrajinci mohou Severodoněck ztratit. Přitom doufají, že tam ruská armáda fyzicky i morálně vykrvácí, míní vojenský a bezpečnostní analytik Visingr
Boje na východě Ukrajiny pokračují a prezident Volodymir Zelenskyj dál žádá Západ o dodávky zbraní. „V opotřebovávacích bitvách hraje obrovskou roli materiální síla – v tomto případě zejména dělostřelectvo,“ konstatuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr a upozorňuje, že Ukrajina se dostala do paradoxní situace: Má velké zásoby dělostřelecké munice, ale nemá dostatek houfnic, aby mohla granáty pálit srovnatelným tempem jako Rusové.
Čtěte také
Pokud si západní politické špičky skutečně přejí co nejrychlejší konec války, jak deklarují, měly by se zásobováním potřebnou technikou přestat váhat, říká Visingr v pořadu Téma dne.
„Podle toho, co vím, se totiž Ukrajinci prostě nevzdají – ať tu západní pomoc budou mít nebo ne, bojovat budou dál.“
Visinger má za to, že ukrajinská strana by teď nepřistoupila ani na případné příměří.
Rusové mohou vykrvácet
Pokud jde o postup agresora, je úhelným kamenem ukrajinské obrany pomalá rotace ruských vojáků a jejich demotivace útočit, myslí si odborník.
„Rusové z dlouhodobého hlediska na Donbase postupují – sice velice pomalu, ale daří se jim získávat území, a to zejména v oblasti kolem města Severodoněck, kam se soustředilo celé jejich válečné úsilí. Právě na to ale Ukrajinci sázejí.“
Rusko prakticky všechno, co je schopno vést ofenzivu, vložilo do bitvy o Severodoněck, vysvětluje Visingr.
„Ukrajinci si tuto oblast mohou dovolit ztratit a ustoupit, protože město už je stejně v podstatě zničené. Mohou ustoupit do Lysyčansku, který je daleko způsobilejší pro dlouhodobou obranu a doufají, že ruská armáda tam prostě vykrvácí – fyzicky i morálně,“ vypočítává.
Richard Stojar, Centrum bezpečnostních a vojenských studií, Univerzita obrany v Brně
Martin Dorazín, zvláštní zpravodaj, Český rozhlas
Tomáš Bendl, vedoucí komunikace pražské pobočky Lékařů bez hranic
Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik
I kdyby se tak okupantům podařilo Severodoněck obsadit a zakopat se, Ukrajinci doufají, že během té doby obdrží dostatečné množství západních zbraní. Aby mohli rozběhnout velkou protiofenzivu a ruské vojáky ze zaujatých pozic vytlačit, uzavírá Visingr.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.
Související
-
Svědectví ze Severodoněcku: Živé štíty? Starosta chodí od domu k domu a přesvědčuje lidi, aby utekli
Tisíce Ukrajinců stále zůstávají na územích, kde se vedou ty nejintenzivnější boje. Jejich osudy se snaží sledovat jejich známí, kteří se odtud dostali do bezpečí.
-
Donbas není Putinovi k ničemu. Nutně potřebuje celou Ukrajinu a nezastaví se, soudí reportér Boháč
Podle reportéra serveru Voxpot Vojtěcha Boháče jde ruskému prezidentovi o vytvoření ekonomicko-politického bloku, který by byl schopný čelit západním sankcím.
-
Tereza Zavadilová: Donbas, uhelná pánev zašlé slávy
Válečným cílem Ruska je učinit Ukrajinu na něm trvale závislou – politicky, kulturně a ekonomicky. Což Ukrajina nechce, proto se nehodlá Donbasu vzdát.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.