Ukrajinci mohou Severodoněck ztratit. Přitom doufají, že tam ruská armáda fyzicky i morálně vykrvácí, míní vojenský a bezpečnostní analytik Visingr

14. červen 2022

Boje na východě Ukrajiny pokračují a prezident Volodymir Zelenskyj dál žádá Západ o dodávky zbraní. „V opotřebovávacích bitvách hraje obrovskou roli materiální síla – v tomto případě zejména dělostřelectvo,“ konstatuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr a upozorňuje, že Ukrajina se dostala do paradoxní situace: Má velké zásoby dělostřelecké munice, ale nemá dostatek houfnic, aby mohla granáty pálit srovnatelným tempem jako Rusové.

Čtěte také

Pokud si západní politické špičky skutečně přejí co nejrychlejší konec války, jak deklarují, měly by se zásobováním potřebnou technikou přestat váhat, říká Visingr v pořadu Téma dne.

„Podle toho, co vím, se totiž Ukrajinci prostě nevzdají – ať tu západní pomoc budou mít nebo ne, bojovat budou dál.“

Visinger má za to, že ukrajinská strana by teď nepřistoupila ani na případné příměří.

Rusové mohou vykrvácet

Pokud jde o postup agresora, je úhelným kamenem ukrajinské obrany pomalá rotace ruských vojáků a jejich demotivace útočit, myslí si odborník. 

Vojenský a bezpečnostní analytik, publicista Lukáš Visingr

„Rusové z dlouhodobého hlediska na Donbase postupují  sice velice pomalu, ale daří se jim získávat území, a to zejména v oblasti kolem města Severodoněck, kam se soustředilo celé jejich válečné úsilí. Právě na to ale Ukrajinci sázejí.“

Rusko prakticky všechno, co je schopno vést ofenzivu, vložilo do bitvy o Severodoněck, vysvětluje Visingr.

„Ukrajinci si tuto oblast mohou dovolit ztratit a ustoupit, protože město už je stejně v podstatě zničené. Mohou ustoupit do Lysyčansku, který je daleko způsobilejší pro dlouhodobou obranu a doufají, že ruská armáda tam prostě vykrvácí – fyzicky i morálně,“ vypočítává.

Hosty byli:
Richard Stojar, Centrum bezpečnostních a vojenských studií, Univerzita obrany v Brně
Martin Dorazín, zvláštní zpravodaj, Český rozhlas
Tomáš Bendl, vedoucí komunikace pražské pobočky Lékařů bez hranic
Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik

I kdyby se tak okupantům podařilo Severodoněck obsadit a zakopat se, Ukrajinci doufají, že během té doby obdrží dostatečné množství západních zbraní. Aby mohli rozběhnout velkou protiofenzivu a ruské vojáky ze zaujatých pozic vytlačit, uzavírá Visingr.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio

Související