Rusko genocidu Ukrajinců připravuje, nebo už provádí, vyzývá k mezinárodnímu šetření senátor Fischer
Český Senát ve své rezoluci obvinil Rusko z genocidy na ukrajinském lidu. Měli by se přidat i poslanci? Některé další parlamenty světa už ruské počínání na Ukrajině také odsoudily. „Skutky, které vidíme, že páchají ruské jednotky, jsou takové závažnosti, že se jedná o válečné zločiny a jimiž se projevuje genocida,“ tvrdí nezávislý senátor Pavel Fischer. Poslanec a odborník na mezinárodní právo Vladimír Balaš (STAN) s kritikou souhlasí, k použití pojmu genocida má výhrady.
„V našem usnesení říkáme, že hromadné popravy, teror, deportace, mučení a znásilňování i deportace dětí odsuzujeme jako projevy genocidy. Ruská ombudsmanka sama potvrdila 200 tisíc deportovaných ukrajinských dětí. Kdo deportuje děti k umístění do ruských rodin, ten se dopouští jednoho ze znaků genocidy,“ vysvětluje senátor.
Ruské jednotky páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ale s genocidou bych byl opatrnější.
Vladimír Balaš (STAN)
Balaš je opatrnější: „Ruské jednotky páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ale s genocidou bych byl opatrnější.“
Čtěte také
Přesto chválí rezoluci Senátu. „Je to sdělení Rusku, že nenecháme bez vyšetření to, co se tam děje. Definitivní právní kvalifikace bude muset udělat soud. Je pravda, že deportace dětí je znakem genocidy, ale i zločinů proti lidskosti. U genocidy je třeba prokázat úmysl vyvraždit národ nebo skupinu. A to je třeba vyšetřit,“ nabádá poslanec Balaš.
„Jeden příklad za všechny,“ reaguje Fischer. „Máme svazek těchto nepřímých důkazů. Rusko třeba mluví o eliminaci Ukrajiny, deukrajinizaci, tedy snaze zničit kulturu a identitu Ukrajiny a mohl bych pokračovat.“
Sněmovna se vyjádří
Usnesení Poslanecké sněmovny je už připraveno, tvrdí Balaš. „Pan senátor má pravdu, že výroků nejvyšších ruských představitelů o tom, co udělají na Ukrajině, je víc a mohlo by zde jít genocidu a my máme povinnost jí zabránit. Sněmovny se vyjádří do týdne či dvou,“ předpokládá vládní poslanec.
Oficiální ruská prohlášení říkají, že Ukrajina nemá civilizační obsah a musí dojít k celkové lustraci.
Pavel Fischer
Senátor upozorňuje na další výroky, které podle něj svědčí o genocidě. „Oficiální ruská prohlášení říkají, že Ukrajina nemá civilizační obsah a musí dojít k celkové lustraci. V Rusku jsou filtrační tábory a dochází tam k dějům, které z hlediska etnického nebo národnostního vedou ruské autority k tomu, jako kdyby připravovaly genocidu, nebo už ji prováděly,“ vyzývá k mezinárodní akci Pavel Fischer (nezávislý).
Jestli budeme žalovat zločiny proti lidskosti, genocidu, nebo něco jiného, bych nechal na prokurátorovi.
Vladimír Balaš
Tohle musí mezinárodní společenství odsoudit, reaguje na Fischerova slova poslanec.
Čtěte také
„Mezinárodní společenství také je musí podniknout další kroky, které by Rusku bránily v dalším páchání těch zločinů. Jestli budeme žalovat zločiny proti lidskosti, genocidu, nebo něco jiného, bych nechal už na prokurátorovi. Ale je třeba chránit každý lidský život,“ shrnuje Vladimír Balaš (STAN).
Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.
Související
-
Genocida hladem – sovětské prostředky ke zlomení Ukrajiny
Ukrajina je v posledních měsících opět těžce zkoušenou zemí. Úrodné roviny východní Evropy nájezdníky lákají stále. Lidské utrpení se tam vrací příliš často.
-
Žalovat Rusko kvůli výrokům o genocidě je od Ukrajiny taktické, hodnotí expert na mezinárodní právo
Ukrajina podala na Ruskou federaci žalobu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Rusko uvedlo, že Ukrajina páchá na východě svého území genocidu ruského obyvatelstva.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.