Rozhodnou indické volby muslimové? Cesta do vlády vede přes Uttarpradéš

Parlamentní volby v Indii

Indie už více jak týden hlasuje ve volbách do dolní komory parlamentu, kterých se účastní okolo devíti set milionů voličů. Odevzdat volební lístek mají možnost od 11. dubna do 19. května. Stěžejní oblastí je hlavně stát Uttarpradéš, nejlidnatější region Indie. Tvrdí se, že cesta do národního parlamentu vede právě přes Uttarpradéš, rozepisuje se rakouský list Der Standard.

„Překonali jsme to,“ říká při odchodu z volební místnosti ve městě Muzaffarnagar Abdul Vahíd. Na mysli má vlnu násilností, která zde odstartovala před šesti lety. Podle policie byla na jejím počátku jistá dopravní nehoda. Podle jiných zdrojů násilí vypuklo kvůli znásilnění muslimské Indky, jejíž příbuzní z pomsty zavraždili dva hinduisty.

Drtivá většina Indie svého nového prezidenta nezná. Ani já jsem o něm neslyšel, říká indolog

Rám Náth Kóvind

Novým indickým prezidentem byl zvolen Rám Náth Kóvind. Jeho volba byla jednoznačná, protože měl podporu vládní hinduistické koalice. Analytici proto v první řadě vidí v jeho zvolení potvrzení toho, že premiér Nárendra Módí drží moc pevně v rukou. Ještě častěji než politická příslušnost se ale zmiňuje fakt, že Kóvind pochází z nejnižší kasty dalitů neboli nedotknutelných. „Od poloviny 90. let se skutečně nestalo, že by indický prezident zásadním způsobem zasahoval do dění ve vládě,” říká indolog Zdeněk Štipl z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který je hostem Interview Plus.

Ať to bylo tak, či onak, při nepokojích mezi muslimy a hinduisty, které se rozšířily z Muzaffarnagaru také do dalších oblastí Uttarpradéše, zemřelo od roku 2013 více než 60 lidí. „Aliance by mohla opravdu vyhrát,“ říká Vahíd. Jak rakouské noviny vysvětlují, „aliancí“ lidé v Uttarpradéši myslí hnutí dvou opozičních partají bojujících proti Indické lidové straně současného premiéra Naréndry Módího.

Jeho partaj zvítězila ve volbách v roce 2014, pouhých šest měsíců po vypuknutí násilností v Uttarpradéši, a získala 72 z 80 křesel v místním parlamentu. Zástupcům lidové strany pak bylo vyčítáno, že formace kvůli politickým ziskům sama podněcovala k násilí.

Bitevní stát

Lidé v Indii říkají, že cesta do Nového Dillí vede právě přes Uttarpradéš, který je při volbách označovaný za „bitevní stát“, podobně jako Florida ve Spojených státech. V Uttarprádeši přitom žije více než dvě stě milionů lidí. Kdyby byl nezávislý, byl by pátou nejlidnatější zemí na světě.

Indický prezident bude z nedotknutelných. Přiblížil se konec kastovního systému?

Naréndra Módí

Indie od pondělka volí nového prezidenta. Vzhledem k současnému rozložení moci se očekává, že se jím stane Ram Nath Kovind, kandidát vládnoucí strany premiéra Naréndry Módího. Prezident se v největší demokracii světa volí nepřímo hlasy poslanců národního parlamentu i komor jednotlivých svazových států, dohromady necelých pět tisíc lidí. Výsledky voleb ale budou známy až 20. července.

V Muzaffarnagaru tvoří muslimové 40 procent obyvatel. Ve srovnání se zbytkem Indie je to o 26 procentních bodů více. To je také důvod, proč v Muzaffarnagaru i jinde v Uttarpradéši platí poněkud jiná pravidla.

Například největší celonárodní opoziční strana Indický národní kongres zde na rozdíl od jiných regionů prakticky nemá šanci na úspěch. Lidé si o Kongresu myslí, že je příliš zkorumpovaný, elitářský a arogantní. Mezi jeho tradiční bašty patří spíše sekulárně laděné oblasti na jihu Indie.

V Uttarpradéši se do vyšších politických pater probojovali také muslimové a dalitové, takzvaní nedotknutelní, kteří spadají do nejnižší indické kasty. Byl to právě Uttarpradéš, kde mezi lety 2007 až 2012 jako hlavní ministryně působila politička Majavatí ze Strany lidové většiny, jež reprezentuje kastu nedotknutelných. V letošních volbách se na rozdíl od těch předchozích opoziční partaje spojily v jednotnou alianci.

Módí je všude

Od předminulého roku stojí v čele Uttarpradéše hinduistický mnich Jógí Áditjanáth z Indické lidové strany, který je známý svou protiislámskou rétorikou. Požaduje přejmenování chrámu Tádž Mahal nebo také výstavbu hinduistického templu namísto mešity v Ajódhji. A v roce 2014 například prohlásil, že pokud by muslim zabil hinduistu, mělo by na oplátku zemřít 100 muslimů.

Internet jsme znali už ve starověku, tvrdí indický ministr. Dokazuje to prý dávný epos

V Mahábháratě slepý Saňdžája popisuje Dhrtaráštrovi, co se odehrává na vzdáleném bitevním poli

Předseda vlády severovýchodního indického státu Tripura Biplab Déb prohlásil, že internet vynalezli Indové již před mnoha tisíci lety. Jeho příspěvek bodoval na indickém Twitteru a ministr se stal terčem vtipů v celé Indii, uvádí na svých stránkách britská stanice BBC.

V úzkých ulicích města Meerut, vzdáleného asi půl hodiny jízdy od Muzaffarnagaru, si reportéři Der Standardu povšimnuli zpěvu několika mužů. Rýmy oslavující předsedu indické vlády Módího se linou po ulici vedoucí k domu s jednou z volebních místností. Před budovou stojí příznivec premiérovy vládnoucí strany, mává oranžovou vlajkou a se vzpaženými pažemi a zaťatými pěstmi pokřikuje: „Módí všude, Módí v našem domě!“

Jistý místní mladík vypráví, že díky Módímu nemusí topit dřevem, ale plynem, zlepšil se také stav silnic a staví se toalety. Znehodnocení 500rupiové bankovky prý zase přispělo k přerušení peněžních toků teroristickým organizacím.

„Módího strana má v Meerutu velkou šanci na úspěch. Všichni ho volíme,“ přidává se 24letý Bankaj Jádav, který pracuje pro americký Amazon ve městě Noida. Mladý muž dodává, že Módímu se v Indii podařilo posílit armádu a zlepšit hygienické podmínky.

Muslimové jdou k volbám

„V Bághpatu, ve svém domovském okrsku, se Módí za posledních pět let neobjevil ani jednou,“ říká nejmenovaný představitel tamního volebního distriktu. Bághpat je oblastí, kde dominují zemědělci. „Ceny za cukrovou třtinu jsou příliš nízké. A je sice pravda, že Módí rozdělil obyvatelům plynové bomby, ale lidé nemají peníze, aby je naplnili,“ vypráví muž.

Problémy připouštějí i činitelé Indické lidové strany, zároveň ale kontrují tím, že v tak velké zemi jako Indie se musí postupovat krok za krokem. Partaj pro příštích šest let plánuje vymýtit extrémní chudobu. „Voliči slyší především na sliby, ne na jejich dodržování,“ poznamenává k tomu novinář Aber Kapúr.

Podle prognóz se v Uttarpradéši očekává nízká volební účast. Netýká se to ovšem muslimského obyvatelstva. Což není příznivá situace pro Módího Indickou lidovou stranu, konstatuje rakouský list Der Standard.

Spustit audio

Související