Rozděleni železnou oponou. Příběhy otců a synů

14. prosinec 2019

Pohled za ostnatý drát, na minové zátarasy a hlídací systém podél hranic přináší příběhy lidí, kterým železná opona rozdělila rodinný život. Železná opona totiž nebyla pouze politickým termínem, ale realitou, která rozdělovala otce a syny.

Opevněná hranice komunistického Československa proti nepřátelům z tzv. imperialistického světa, tedy Rakouska a západního Německa, vznikla po roce 1948. Život na ní ztratily stovky těch, kteří nechtěli nebo nemohli v komunistickém státě žít.

Železná opona se navíc z hranic přenesla i do rodin a některé z nich rozdělila, dá se říci navždy. Rozhlasový cyklus Rozděleni železnou oponou. Příběhy otců a synů mapuje osudy šesti takových rozdělených rodin. 

Jaké jsou jejich příběhy? Do jakých historických souvislostí můžeme dané příběhy, každý z trochu jiného období, zařadit? Jak se měnila politika komunistického státu vůči kritikům v období normalizace, tedy v 70. a 80. letech?

autoři: Ivana Chmel Denčevová , jpr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.