Rozděleni železnou oponou. Příběhy otců a synů
Pohled za ostnatý drát, na minové zátarasy a hlídací systém podél hranic přináší příběhy lidí, kterým železná opona rozdělila rodinný život. Železná opona totiž nebyla pouze politickým termínem, ale realitou, která rozdělovala otce a syny.
Opevněná hranice komunistického Československa proti nepřátelům z tzv. imperialistického světa, tedy Rakouska a západního Německa, vznikla po roce 1948. Život na ní ztratily stovky těch, kteří nechtěli nebo nemohli v komunistickém státě žít.
Železná opona se navíc z hranic přenesla i do rodin a některé z nich rozdělila, dá se říci navždy. Rozhlasový cyklus Rozděleni železnou oponou. Příběhy otců a synů mapuje osudy šesti takových rozdělených rodin.
Jaké jsou jejich příběhy? Do jakých historických souvislostí můžeme dané příběhy, každý z trochu jiného období, zařadit? Jak se měnila politika komunistického státu vůči kritikům v období normalizace, tedy v 70. a 80. letech?
Související
-
Květen 1989: Osmiletý Kevin, poslední oběť železné opony u nás
Pokus překonat závory na hraničním přechodu mezi Československem a tehdejším Západním Německem skončil v polovině května 1989 tragicky...
-
Rodiče znal po hlase, jiný nemohl za umírajícím otcem. Traumata rodin, které rozdělila železná opona
Velké dějiny s počty obětí mohou být výčtem konkrétních událostí dané doby. Na jejich pozadí se ale odehrávají malé dějiny a osobní příběhy...
-
Rok 1951: Za čáru třeba i vlakem. Příběh Vlaku svobody, který v roce 1951 prorazil železnou oponu
V úterý 11. září 1951 odpoledne se na cestu z Chebu do Aše vydal osobní vlak 3717. Pro většinu cestujících mělo jít o běžnou cestu. Jenže úplně obyčejná cesta to nebyla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka