Rodí se jiná EU, než na kterou jsme byli zvyklí. Posílí v ní nacionalismus a populismus

14. prosinec 2018

V Bruselu jednají vrcholní zástupci členských států Evropské unie o aktuálních problémech, mimo jiné o dlouhodobém unijním rozpočtu. Aktuální summit se koná ve stínu protestů, které už skoro měsíc paralyzují Francii a prezidenta Emmanuela Macrona donutily k částečnému ústupu od plánovaných reforem. Oslabí francouzské dění celou Evropskou unii?

Adam Černý: Prezident Macron zkouší restart

Emmanuel Macron

Francouzský prezident už musel reagovat na čtyři po sobě jdoucí sobotní protesty, které původně spustil odpor vůči zdražení benzínu a nafty.

„Kancléřka Merkelová je už jednou nohou venku, Macronova hvězda teď padá dolů... Evropská politika se nám přestrukturovává,“ konstatoval v pořadu Pro a proti europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Podle něj je třeba si zvyknout na to, že se v Evropě rodí, a to spíš zdola, jiná představa o Evropské unii. „Rozhodně jiná než byla ta, na kterou jsme byli 30 let zvyklí.“

„Já se populismu tolik nebojím. Chápu, že se starý establishment obává a panikaří. Vidí, že se na ně řítí něco jiného, na co nejsou zvyklí, a nevědí, jak na to reagovat.“

Dalekosáhlé reformy v situaci, ve které se teď Francie nachází, si nedokážu představit. A Německo bude první, které se proti tomu postaví.
Jan Zahradil

Vztah mezi Francií a Německem není vůbec idylický. „Teď se situace ještě komplikuje tím, že Macron ustupuje protestům tzv. žlutých vest. Slíbené benefity budou něco stát, říká se až 10 miliard euro. Hrozí, že se Francie dostane mimo rozpočtový rámec Unie a bude čelit výtkám Evropské komise podobně jako Itálie.“

„Pokud pan Macron nebude schopen se svojí stranou vyhrát evropské volby ve Francii, (...) tak to bude těžká symbolická skluzavka, po které pojede dolů velice rychle,“ předpověděl Jan Zahradil (ODS).

Jan Fingerland: Proč Francouzi protestují

Protesty ve Francii

Kdysi kdosi upozornil na typický francouzský paradox: Francouzi jsou revoluční z tradice. Kde se tato protitradiční tradice vzala a koření současné události v hluboké minulosti?

Nacionalisté a populisté problémy vyřešit neumí

Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD) považuje nepokoje ve Francii čistě za francouzskou záležitost. „Ale těch problémů v jednotlivých zemích Unie je více.“

„Merkelová a Německo vůbec je kotva v Evropské unii... Bohužel, ostatní velké země Evropy nemají silné lídry... Takže je zřejmé, že nacionalistické a populistické strany posílí. A jak vidíme v Itálii, tito populisté ekonomické, sociální, ani ty celoevropské problémy nevyřeší.“

Emmanuel Macron je ale na mezinárodní scéně úspěšný, věří politik. „Kde udělal chyby, a to přiznává, je právě situace doma ve Francii.“

Na tom shořel de Gaulle, prezident Hollande, před ním Sarkozy: když se někdo ve Francii snaží udělat jakoukoliv reformu, lidé jdou do ulic. To je Francie. A proto, že jde o druhou největší unijní ekonomiku, na to doplatí celá Unie.
Libor Rouček

Případný neúspěch Francie v rozpočtové oblasti ale prý celou Unii významně nezasáhne. „Je v zájmu Evropské unie a eurozóny nastavená pravidla dodržovat.“

„Víme, že spousta pravidel se dříve nedodržovala a výše celkového zadlužení se nedodržuje dodnes... Ale je v zájmu nás všech snažit se aspoň pomáhat situaci konstruktivně řešit. Populistické a protievropské výkřiky nejsou řešením,“ shrnul Libor Rouček (ČSSD).

autoři: Veronika Sedláčková , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.