Radovan Holub: Co s klimatem?

12. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Aktivistka Greta Thunbergová v Bruselu
0:00
/
0:00

Velké téma našich dnů: klima. Mám před očima tyhle obrazy: Greta Thunbergová sedí na summitu vedle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, Greta Thunbergová na projevu na ekonomickém fóru v Davosu.

Je mladá, hloupá, nic neví a neučí se, odbydeme ji. Nadávají jí pak zejména ti, co sami nedokázali přesvědčit ani vlastní tetičku.

Čtěte také

Trochu zapadlo, že ředitel americké investiční firmy Black Rock a miliardář Larry Fink pronesl v Davosu řeč, v níž upozornil, že změny klimatu a klimatické protesty musíme vzít vážně, protože zcela změní tvář našeho průmyslu a obchodu. A tím i tvář naší současnosti.

Osobně bych rád věřil tomu, že současné oteplování je běžným cyklickým výkyvem v životě planety. Že za Fridays for Future stojí anarchisté a děti, kterým se nechce do školy. Že Zelené v Západní Evropě volí jen skupiny alarmistické a pomýlené mládeže.

Že mladé  zblbnul youtuber jménem Rezo, který v Německu v květnu 2019 pronesl hodinu dlouhý a prozelený politický komentář se skoro 17 miliony shlédnutími. Čímž zcela změnil politické preference před evropskými volbami. 

Velké téma pro velké hráče

Čtěte také

Nebo je to trochu jinak? Klima je záležitostí víry. Jedni věří, že se na něm podepisuje stále silněji člověk, druzí věří, že tomu tak není. A jelikož je u nás je stále snesitelně a máme dost jídla, tak věříme, že je pořád všechno dobře.

Že někde v Africe umírá dobytek a lidi utíkají do Evropy kvůli suchu? Je to přece tak daleko. I politici věří tu tomu, tu onomu. Zhruba před rokem jsem četl slova jednoho politika ODS – psal, že strana bude věnovat velkou pozornost změnám klimatu.

Od té doby se ke klimatu nevyjádřil ani předseda Petr Fiala. Strach o klima bych u ODS chápal, protože CDU, ideově nejbližší konzervativní strana v Německu, považuje téma klimatu za prioritu. Ale u nás klima neletí.

Čtěte také

Nejsilnější hnutí ANO tvrdí, že u nás je všechno v pořádku a bylo by to ještě lepší, kdyby pořád někdo nedemonstroval a nestrašil lidi. ANO jsou dědici politického stylu, kdy všechno bylo pokrokové a růžové, kdy u nás bylo prostě nejlíp. Občas mě napadne, jaký postoj ke klimatu a ke Gretě by zaujal bývalý prezident Václav Havel. Ten věřil, že země nevzkvétá, zejména na povel shůry.  

Larry Fink v Davosu řekl de facto to, že všichni, ať v Americe nebo v Evropě, se budeme muset zabývat tématem klimatu, pokud chceme ekonomicky přežít. Dobře ví, že klima je velké téma pro velké hráče. Musíme ho přijmout nebo vymyslet alternativu. Máme na alternativu? Máme sílu popřít současné klimatologické teorie? Máme na to vědce?

Máme sílu zničit Gretu Thunbergovou tím, že o ní budeme říkat, že je nedostudovaná hysterka? Tenhle vlak nemáme šanci zastavit. A tak do něj musíme buď nasednout, anebo postavit nějaký jiný vlak, který pojede velkou rychlostí jinam. Jinak nás klima převálcuje, buď vysokými teplotami, nebo politickou brizancí.

Autor je publicista

autor: Radovan Holub
Spustit audio

Více z pořadu