Radoslav Selucký patřil k ekonomům, kteří stáli za pražským jarem 1968

Radoslav Selucký - ekonomická ikona Novotného éry
Budování komunismu, volný čas za socialismu a realita kapitalismu - to jsou hlavní témata ekonoma a sociologa Radoslava Seluckého (1930–1991), kterého osobní zkušenost přesvědčila o neživotaschopnosti socialismu.
Ekonom a sociolog Radoslav Selucký svým dílem jakoby zobrazoval rozpornou křivku éry prvního tajemníka ÚV KSČ a prezidenta republiky Antonína Novotného. Tj. od stále více reformního dogmatismu až po – spíš neúmyslný – rozklad systému a následné úvahové postskriptum alá proč to nevyšlo, a to buď v exilu, nebo v samizdatu.
Čtěte také
U Radoslava Seluckého tato křivka začíná od dnes prakticky neznámé juvenilie z počátku 50. let a pokračuje přes dosti nezáživné publikace z přelomu let 50. a 60. – Ekonomické vyrovnání Slovenska s českými kraji 1960, Ekonomie a život 1962 – a seriózní rozhlasové pořady pro děti, které dnes vnímáme jako jakýsi socialistický dadaismus, byť zřejmě nechtěný z počátku let 60.
Selucký se pak postupně stal respektovaným autorem a jeho publicističtěji laděné texty pro různé noviny a časopisy i obdobně koncipované knihy – Západ je západ 1964, 1965 – z doby následující mu získaly mezi čtenáři zasloužený respekt.
Ve druhé polovině 60. let působil rovněž jako dramaturg Filmového studia Barrandov. Za zmínku určitě stojí dva z filmů, na kterých se podílel, a to Noc nevěsty režiséra Karla Kachyni a Stud Ladislava Helgeho.
V roce 1965 obdržel Cenu Svazu československých televizních a filmových umělců. Po sovětské okupaci odešel do zahraničí, kde přednášel na různých univerzitách ve Spojených státech a Kanadě.
V exilu vydal ještě zajímavou a částečně vzpomínkovou knihu Východ je východ (SRN 1972) a anglicky psané odborné práce Economic reforms in Eastern Europe, USA 1972.
Poslechněte si reprízu pořadu z roku 2013.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.