Ivana Chmel Denčevová: V 80. letech tady nebyla radost žít

Perestrojka měla podobné rysy, jako naše reformy před srpnem 1968, vysvětluje historik

„Už od XIV. sjezdu KSČ, respektive od roku 1971 až do zhruba konce roku 1987, byla ve vedení strany stále ta stejná garda 14 lidí. Po nástupu Michaila Gorbačova v SSSR ale byli konfrontováni s nutností dělat reformy,“ vysvětluje historik Jan Kalous.

Čtěte také

„Gorbačov po nich chtěl vlastně demokratizaci socialistického systému, která by otevřela novou etapu hospodářské změny tehdy už strnulé ekonomiky,“ doplňuje spoluautor cyklu Hra o perestrojku.   

Proč se do toho komunistům nechtělo, si vysvětluje tím, že perestrojka byla v mnoha parametrech identická s tím, o co se pokoušeli reformní komunisté před srpnem 1968. „Celé to tak naráželo na stejné normalizátory, kteří ale v 70. letech bojovali proti reformám,“ dodává Kalous.

Víc si poslechněte v dalším díle cyklu Hra o perestrojku.

autoři: Lukáš Matoška , lup
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.