Ivana Chmel Denčevová: V 80. letech tady nebyla radost žít
„V listopadu si budeme připomínat už 35 let od pádu komunistického režimu v Československu. A bude nás zajímat, co tomu předcházelo, resp. jaké byly ty roky a měsíce před rokem 1989. Naznačovalo něco, že se něco chystá? To je jen jedna z otázek, na které se budeme snažit v jednotlivých dílech s různými historiky odpovídat,“ říká autorka cyklu Hra o perestrojku Ivana Chmel Denčevová.
Je historičkou a publicistkou, jak ale 80. léta sama vnímala?
Čtěte také
„Tak, že jsme neměli radost, že musíme v Československu žít. Protože jsme nemohli například číst knížky, které bychom chtěli, natož chodit na koncerty. Záviděli jsme i Maďarům, kde ty velké koncerty byly a odkud se vozila elpíčka nebo kazety,“ vzpomíná.
„Ke konci 80. let začalo mnoho nezávislých uskupení a sdružení. Lidé toho začínali mít dost. Připomeňme si demonstrace na Teplicku, kdy lidé jen chtěli žít v lepším životním prostředí, nechtěli dýchat smog z továren.“ Totalitní vedení státu se ale nevzdalo bez boje.
„Vláda byla k protestujícím velmi ostrá. Nesouhlasím s tím, co někteří říkají, a to že v té době už ,o nic nešlo‘. Pokud se totiž podívám do archivů, šlo o hodně. I Státní bezpečnost byla velmi tvrdá a zatýkala. Vidět to bylo například na zatýkání v době Palachova týdne. Režim se jednoznačně nevzdával a vzdát nechtěl,“ dodává publicistka Ivana Chmel Denčevová.
O čem bude vysílání Hra o perestrojku, tak to si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru, ptá se Martina Mašková.
Související
-
S Gorbačovovou perestrojkou se měnil celý východní blok. Jen ti naši komunisti drželi, míní historik
Když se na scéně na pozici prvního muže Sovětského svazu (SSSR) objevil Michail Sergejevič Gorbačov, asi si nikdo nedokázal představit, jak zásadní roli sehraje.
-
Díla zakázaných autorů se sem za totality pašovala. Estébáci se infiltrovali a škodili, říká badatel
O distributorech nelegálních tiskovin a roli StB mluví s historikem a badatelem Janem Schovánkem Ivana Chmel Denčevová.
-
S tou perestrojkou opatrně, varoval kolegy normalizační televizní ředitel Zelenka
Co znamenala pro ČST a filmovou tvorbu takzvaná perestrojka, tedy komunistický pokus o hospodářské reformy? O tom je další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.