Protektorátní ministr Hrubý získal vzdělání vlastní pílí. Koketoval i s bolševismem
V lednu 1942 v rámci rekonstrukce protektorátní vlády stanul v čele resortu zemědělství a lesnictví Adolf Hrubý.
Někdejší člen agrární strany pocházel z vesnice Mláka u Třeboně. Jeho otec byl nepříliš majetný rolník, to ale pilnému a bystrému Adolfovi nebránilo získat středoškolské vzdělání a nastoupit na dobré místo v továrně na zemědělské stroje.
Čtěte také
Po vypuknutí 1. světové války se musel vrátit do rodných Mlák, aby se staral o hospodářství. Zanedlouho byl ovšem povolán na frontu. Jako většina českých vojáků byl na ruské frontě, a podobně jako mnozí jiní odešel do zajetí. V Kyjevě se přihlásil k pobočce České národní rady.
V roce 1917 propadl myšlenkám bolševické revoluce, vstoupil do jakéhosi partyzánského oddílu a dokonce absolvoval komunistické školení. Po skončení války a návratu do rodné země na marxistickou ideologii rychle zapomněl. Vrátil se opět na rodinný statek, který byl po válce notně zpustošený.
V roce 1921 vstoupil Adolf Hrubý do agrární strany, kde se časem přidal k pravému křídlu. Za agrárníky byl zvolen starostou rodné obce, v roce 1935 poslancem. Jeho další osudy připomíná 64. příběh z protektorátu.
Související
-
Záchrana Evropy před bolševismem? Po porážce u Stalingradu v Lucerně řečnil Moravec i Frank
Čeští zemědělci a dělníci, úředníci, kulturní pracovníci, řemeslníci a živnostníci se 26. února 1943 sešli v pražské Lucerně. Proč?
-
Eliášův nástupce Jaroslav Krejčí byl premiérem do ledna 1945. Po válce dostal 25 let vězení
Jaroslav Krejčí se stal po Aloisi Eliášovi třetím předsedou protektorátní vlády. Oficiálně jím byl od ledna 1942 do ledna 1945, ale prakticky už od podzimu 1941.
-
Eliáš: Jsme obětovanými lidmi... Jen ať si nemyslí, že jsme kolaboranti, nebo dokonce zrádci
Alois Eliáš patří k impozantním postavám české historie 20. století. V dubnu 1939 se stal po Rudolfu Beranovi předsedou v pořadí druhé protektorátní vlády.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka