Prosinec 1989: Jednomyslně. Volba Václava Havla prezidentem

30. prosinec 2019

Jak probíhala první volba Václava Havla do čela státu? Tak trochu jako absurdní divadlo. Poslanci, jak byli zvyklí, hlasovali jednomyslně. 

Dne 29. 12. 1989 proběhla ve Vladislavském sále volba prezidenta ČSSR. Jak dopadla, to samozřejmě víme, ale možná si neuvědomujeme ne právě obvyklé okolnosti volby...

Dokudrama Jednomyslně napsala Milena Štráfeldová. V režii Petra Gábora, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Josef Kaluža, Jan Fišar, Milan Bahúl, Přemysl Boublík a Norbert Lichý. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Podrobnosti první parlamentní volby Václava Havla do funkce prezidenta Československa 29. porosince 1989 rozebíral Ondřej Ševčík s historičkou Janou Wolmuth Markupovou.

autoři: Jan Sedmidubský , Milena Štráfeldová , Ondřej Ševčík , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.